top of page
  • Marta Dušková

Malý on-line rozhovor se Silvií Belis

Mělnická rodačka Silvia Belis je výtvarnice, kurátorka galerie Ve Věži a majitelka kavárny Café Živel. V současné době jsou to tři nelehké profese v jednom. V říjnu jsme o Silvii Belis na Kanálu eM psali v souvislosti s jejím komiksem Vlčí holka, na kterém pracovala pět let. Kniha Vlčí holka je psychologický komiks, civilní příběh s prvky černého humoru a nádechem mysterióznosti. Kromě malování se Silvia věnuje hlavně práci se dřevem a některá její díla jsou vystavena i v kavárně Café Živel.

Dnes na otázky odpovídá Silvia Belis.


Současná doba není pro nikoho lehká, pro někoho se toho možná v jeho práci až tak nezměnilo. Pro někoho je to těžší. U Vás se prolínají ale tři profese. Jste výtvarnicí, kurátorkou v galerii a majitelkou kavárny. Jak těžká je pro Vás současná situace?

Situace opravdu nebyla lehká, hlavně z finančních důvodů, když byly galerie a café Ve Věži i café Živel mimo provoz. Na druhé straně jsem si během této doby opravdu odpočinula. Tak "prázdnou hlavu" jsem neměla snad od roku 2013. Pomohlo mi to nabrat dech a dělat svojí práci opět v plné síle a s radostí.

Máte asi víc času na výtvarnou práci, ale máte chuť tvořit? Nepotřebuje člověk i ke tvoření inspiraci z běžného života?

Chuť tvořit byla obrovská, snažila jsem se zapracovat na nových námětech, a i když díky malému synkovi stejně nemám moc času, podařilo se mi zase zasít pár "tvůrčích semínek".


V září Vám vyšel krásný komiks Vlčí holka, ale plánované výstavy se pravděpodobně nemohly uskutečnit. Na čem teď pracujete či co připravujete?

Teď se snažím propagovat knihu hlavně přes internet a sociální sítě, přála bych si, aby se dostala více do médií, český knižní trh je velmi rozsáhlý, a tak nová knížka lehce zapadne. Moc se těším, až s ní budeme moci konečně vyjít ven. Plánujeme opožděný křest knihy a s ním spojenou výstavu. Dále pracuji na dalším komiksovém námětu, který ještě nebudu zveřejňovat, ten je zatím v plenkách, ale bude to zase nevšední téma.


Od čtvrtka 3. prosince už jste mohla otevřít dveře svojí kavárny Café Živel. Je zbytečné se ptát, zda z toho máte radost. Čeká na návštěvníky v kavárně nějaká novinka kromě posezení v krásném prostředí, skvělé kávy a občerstvení?

Hlavně jsme se snažili prostor zase o trochu více zútulnit a navodit v něm příjemnou předvánoční atmosféru. Hlavně moje kolegyně Iva propadla kouzlu Vánoc, takže máme opravdu krásně nazdobeno. Zařadili jsme také nové hřejivé zimní nápoje. Pro děti je to například speciální "medvídkový čaj" a pro dospělé Yuzu tea asijský citrusový čaj.


Trochu osobní otázka. Jak se pro Vás změnil Váš osobní život? Žije Vaše rodina ve zdraví?

U nás je naštěstí vše v pořádku. Jsme zdraví, a to je ze všeho nejdůležitější.


Děkuji za rozhovor a těším se opět někdy na osobní setkání.


64 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page