top of page
  • Obrázek autorakanalemmelnik

Martin Beníšek: „Od založení rádia nechávám děti při vysílání dělat úplnou anarchii."

Martin Beníšek založil Dětské rádio Mělník už před pěti lety. I když přes prázdniny rádio nevysílá. Tedy ne živě. V loňském roce zavedli takovou novinku. Je to Prázdninový reportér. Do prázdninového reportéra může svůj příspěvek poslat kdokoliv, kdo by se chtěl podělit s ostatními, jak o to co ho o prázdninách čeká, co právě prožívá nebo o to co už zažil. Získané příspěvky se seřadí za sebe a pustí se do vysílání ze záznamu. Pro to, abyste se stali prázdninovými reportéry a byli součástí letních vysílání, stačí když do e-mailu Dětského rádia Mělník pošlete nahrávku příspěvku, který můžete natočit třeba mobilním telefonem.Jak dlouho funguje Dětské rádio Mělník?

17. října 2016 jsem dělal první nábor do rádia a 18. října byla první schůzka dětí. První vysílání jsme si určili 1. listopadu, ale nebyli jsme dostatečně připraveni, tak se první vysílání o týden odložilo. Tedy 8. listopadu 2016 bylo naše první vysílání.


Jak vznikl nápad na založení rádia pro děti?

Já sám jsem kdysi rádio chtěl udělat. Zároveň jsem ale rád vždy pracoval s dětmi. Protože jsem přišel o skupinu dětí, které jsem před tím vedl v divadelní školičce – děti si vzal pod sebe divadelní soubor Nové divadlo Mělník – hledal jsem nové využití. Protože jsem několik měsíců před tím absolvoval kurz audio tvorby, kterou pořádali lidé z Českého rozhlasu na Šrámkově Sobotce, nějak se mi to celé propojilo dohromady a já si řekl, že nastal čas na založení rádia. Zároveň jsem sledoval narůstající zájem dětí o sledování obsahu na youtube a sociálních sítích a bylo mi líto jejich času stráveného sledováním cizích životů. Chtěl jsem, aby i ony dělaly něco zajímavého, vyjadřovaly svoje názory a pohledy na svět skrz toto médium a zároveň navštěvovaly akce a vysílaly o nich ostatním dětem. Aby jim ukázaly, že kolem nich se děje spoustu zajímavého.


Jaké máte posluchače a kolik? Předpokládám, že to nejsou jen děti, kdo vás poslouchá?

Poslouchají nás jak děti tak dospělí. Jejich počet přesně určit neumím. Dost to kolísá. Živé vysílání poslouchá mezi 10 a 50 lidmi, ze záznamu pak ještě dalších cca 30 – 50. Posluchače máme podle toho odkud kdo vysílá a kde má známé. Další posluchače tvoří náhodní posluchači, učitelé nebo v zahraničí české menšiny.


Kolik dětí patří do dětského rádia Mělník? Jsou to jen moderátoři? Kdo funguje třeba jako zvukař, střihač nebo režisér?

V současné chvíli je součástí Dětského rádia Mělník 15 dětí. Z Mělníka ale vysílají pouze dvě. Máme ještě studio v Libiši a další děti s námi vysílají přes internet, pomocí konferenčního hovoru. Nové Město nad Metují je nyní nejvzdálenější město, ze kterého s námi vysílá Ada. V loňském roce s námi dokonce spolupracovaly děti ze Slovenska.

Mým cílem je dětem svěřit chod celého studia, tedy aby pečovaly o sociální sítě, režii, hudební přípravu, střih, moderace atd. Vzhledem k jejich počtu to ale není vždy možné. Tím, že fungujeme, jako kroužek nemáme pravidelný tým často ani dva roky po sobě. Začínáme tedy vždy znovu od základních dovedností. Většinu týmu tedy v poslední době tvoří pouze moderátoři.


Mají děti zájem se zapojit do rádia? Jaké je jejich věkové rozpětí?

Je jich málo. Asi ještě neobjevily kouzlo tohoto média, a že není až tak těžké stát se jeho součástí. Alespoň u nás dáváme šanci každému, aby si práci v našem rádiu vyzkoušel a pak se sám rozhodl, jestli by ho to v naší partě bavilo.


Kam všude jste se s rádiem podívali? Účastníte se i nějakých soutěží nebo festivalů?

Asi nejvíce si vážím toho, že si naší práce všimla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Pozvali nás totiž k účasti na diskuzním bloku o profesionálních a amatérských dětských rádiích na Zlínský filmový festival. Tam jsme mohli prezentovat naší myšlenku a práci před kolegy z Českého rozhlasu a dalšími. Další velmi významnou metou pro naše dětské rádio je, že jsme každoročně zváni k účasti na Filmový festival Oty Hofmana v Ostrově. Tam působíme jako festivaloví rozhlasoví zpravodajové. Navázali jsme také spolupráci s týmem organizujícím filmový festival pro mladé Young Film Fest. Festivalu se účastníme, vysíláme o něm a stali jsme se mediálními partnery. Rádi se ale účastníme také mělnických akcí. Naši dětští moderátoři uvádí například přehlídku Divadlo dětem, které pořádá MEKUC. Jinak jsme navštívili už i Českou televizi, Český rozhlas a Fajn rádio.Jaký pokrok pozorujete na dětech v rádiu za těch skoro šest let, co fungujete?

Po pravdě se trochu liší od toho, co jsem si vysnil na začátku. V této době mělo být rádio už úplně soběstačné bez mého zásahu. Já sám jsem chtěl po úvodním rozběhu s vybranými členy rádia a případně s dětskými členy Nového divadla Mělník natáčet něco jako rozhlasové hry. Tím, že naše rádio funguje jako zájmový kroužek, dochází ke každoroční obměně členů, kteří si novou zkušenost ohledně práce v rádiu musí nejprve zažít a začít spolupracovat v týmu. Když se to všechno naučí, tak zase v červnu odejdou a v září přijdou zase jiné děti. A začínáme od začátku.


Víte, kolik máte za sebou už vysílání?

Vysílání si pečlivě číslujeme, takže každý se v našem audio archivu může přesvědčit, kolik už jsme odvysílali hodinových vysílání. Ke dnešnímu dni (19. května) jich máme za sebou 264.


Nově zpracováváte i audio verzi Mělnické radnice, kde vznikl ten nápad?

Stále hledám využití kvalitní techniky, kterou jsme pro naše rádio díky štědrosti podporovatelů pořídili, aby neležela většinu týdne ladem. Chci také využít potenciálu a dovedností dětí z rádia. Stále nad tím přemýšlím a tak mě to jednou při četbě měsíčníku Mělnická radnice napadlo.


V čem se liší moderátorská práce v rádiu od načítání článků z radnice?

Upřímně, při vysíláních nechávám děti dělat v rádiu úplnou anarchii. Tak je to nastavené od založení. Je to úplně dětské rádio. Podle jejich představ. I s chybami a nedostatky. Jejich primární cílové publikum jsou také děti. Na rozdíl od toho, projekt s audio radnicí je cílen spíše na dospělé. Tam už s dětmi pracuji mnohem více. Jak z hlediska intonací tak práci s dechem a výslovností. Samozřejmě vady řeči ani případná dis… v tomto případě neřešíme. To nám snad posluchači prominou.


Jak složitá je práce s dětmi, udělat z nich moderátory nebo natočit nějaký příspěvek?

Protože to nebereme až tak vážně, hlavní je aby to děti bavilo, není to tak pracné. Už to, že se k nám někdo přihlásí, je dobrý první krok, že do toho bude mít chuť. Netlačíme nijak na pilu. Každý si k tomu dospěje svým tempem. Kdo má více chuti a zájem, tak se ptá a já mu formou různých cvičení pomohu se zlepšit. A tam kde už ani moje vědomosti nestačí, vyhledám větší odborníky. Měli jsme například soukromý webinář s redaktorkou z ČTK. Tam se děti dozvěděly mnoho zajímavého od profesionála v oboru.


Kde natáčíte? Máte nějaké studio, jak náročná je technika?

Vysílání probíhají od našeho založení v antikvariátu Želví doupě. Hned od začátku nám nabídli pomocnou ruku a táhnou to s námi celých těch 5 let. Neměli jsme kde být a v „Želvě“ máme k dispozici střechu nad hlavou, teplo, internet i elektřinu. To mi pomohlo od mnoha starostí, které bych musel řešit a touto cestou bych jim rád moc poděkoval. Často jsme vysílali po jejich zavíračce a oni tam s námi byli a nechali nás vysílat.

Jinak jsem po celou dobu hledal jiné prostory, abychom nebyli na obtíž a nemuseli po každém vysílání celou techniku balit, protože tím přicházíme o společný čas a technika tím trpí. V současné chvíli se zdá, že se nám blýská v této otázce na lepší časy, ale nechci to zakřiknout, dokud tam nebudeme. S případnými novými prostory mám velké plány na rozšíření aktivit pro děti. Tak nám držte palce.


Kde všude si posluchači mohou vaše vysílání poslechnout?

Vyšli jsme vstříc našemu mobilnímu posluchačstvu a vyvinuli spolu s jedním naším podporovatelem mobilní aplikaci, ve které si jednak naši posluchači mohou naše vysílání poslechnout a dále jako bonus mohou vidět, koho ve vysíláních slýchají nebo celý náš audio archiv, novinky z dění kolem našeho rádia, kalendář akcí z blízkého okolí, na které mohou (především děti) zajít a je v ní také výčet ochotných podporovatelů našeho projektu dětského rádia. Aplikace se jmenuje DRM – do kapsy a je zdarma ke stažení na Google play i v App-store. Naše vysílání je také distribuováno do obvyklých podcastových platforem jako například iTunes, Google podcasts nebo Spotify.


Chtěl byste ještě něco doplnit závěrem našeho rozhovoru?

Chtěl bych poděkovat ochotným soukromým osobám i firmám z našeho města i mimo něj, kterým je naše rádio a to co děláme sympatické. I když nemusí, rozhodnou se nás podpořit. Případné náměty, dotazy nebo zájem o spolupráci směřujte na rádiový e-mail: drm@atlas.cz nebo do soukromé zprávy na sociálních sítích Facebook nebo Instagram.


Barbora Walterová Benešová, tisková mluvčí MÚ Mělník

30 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page