top of page
  • Obrázek autorakanalemmelnik

Ministerstvo vnitra aktivovalo Plán připravenosti na migrační vlnu a zřídilo informační linky

Ministerstvo vnitra aktivovalo v souvislosti s vojenským útokem Ruska na Ukrajinu plán připravenosti na migrační vlnu. V pohotovosti je speciální web Ministerstva vnitra, telefonní infolinka i e-mailové adresy určené k pobytovým informacím i k žádostem o nabídky pomoci.


Informace pro občany Ukrajiny najdete ZDE.

Důležité weby, infolinky, odkazy:

  • Důležité informace pro občany Ukrajiny v češtině i ukrajinštině najdete zde na webu MV.

  • Infolinka +420 974 801 802, kde se dozvíte praktické pobytové informace. V této souvislosti je k dispozici i e-mailová adresa ukrajina@mvcr.cz.

  • Konkrétní nabídky, ideálně na ubytování hromadného typu se stravováním, můžete posílat na e-mail Správy uprchlických zařízení MV ubytovaniukrajina@suz.cz.

  • Nevěřte dezinformacím, sledujte twitter Centra proti terorismu a hybridním hrozbám.


Krizové řízení kraje podle hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové

Krizové plány krajů počítají s opatřeními sice v krizové, ale mírové době. V rámci krizového plánu máme k dispozici nouzové ubytovací kapacity, které mohou být použity pro situaci migrace velkého rozsahu.


Kapacity jak hotelového, tak nehotelového typu činí v součtu přes 7000 míst, ve kterých je na pokojích zajištěno i sociální zařízení. Během zítřejšího dne Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje prověří uvedené kapacity a obrátí se na jejich provozovatele s žádostí o to, aby byli připraveni v případě nutnosti kapacity aktivovat. Jsou to ovšem kapacity nouzové.


Proto bych Vás chtěla požádat, zda byste byli ochotni za svoje obce a města si zatím sami pro sebe udělat soupis možností k poskytnutí bytů/domů/ubytovacích kapacit, pokud by byly potřeba. Není potřeba nám tyto možnosti nyní posílat, jak to už některá města činí (a já si toho nesmírně vážím). Jen prosím o úvahu o možných volných bytech nebo ubytovacích kapacitách tak, aby v případě potřeby byl přehled. V okamžiku, kdy by byly potřeba, samozřejmě bych Vás ihned informovala a zprostředkovávali bychom jejich využití.


Rovnou ale upozorňuji, že před tím musí být učiněna řada kroků ze strany státu, které musí předcházet přijímání ukrajinských občanů.

Zítra poprvé zasedne pracovní skupina Krizového štábu kraje, kterou jsem svolala právě pro potřeby řešení aktuální situace na Ukrajině. Skupina propojuje složky IZS, zástupce z oblastí zdravotnictví, sociálních služeb, dopravy, hygieny a dalších, které je pro řešení krize třeba. Základním úkolem této skupiny je předávat si informace o situaci, plněných úkolech a přijímaných opatřeních při případném řešení migrace velkého rozsahu. Tato skupina bude také navrhovat a připravovat podklady k realizaci opatření na území kraje primárně pro Krizový štáb kraje v čele s hejtmankou případně pro Ústřední krizový štáb. Jednat bude skupina každý všední den případně ještě dle potřeby.

Pro případ válečného konfliktu má kraj připraven také tzv. Dílčí plán obrany, který je určen na podporu armády ze strany kraje. Aktivizuje se na základě požadavku státu.


6 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page