top of page
  • Marta Dušková

Mistrovství ČR Chanbara bylo velkým úspěchem pro Mělník

První letošní turnaj uzavřené Mistrovství ČR v Chanbaře se odehrál v sobotu

25. března v Kostomlatech nad Labem ve sportovní hale Bios. Pořadatelem turnaje byl klub Daisho Kostomlaty.

Mistrovství se zúčastnilo odhadem 50 závodníků ze šesti oddílů, kteří soutěžili v kategoriích mladší žáci, starší žáci, kadeti, junioři a senioři, odděleně ženy a muži. Klub Hansoo Mělník zastupovalo 6 závodníků a mezi nimi mimo jiné Vojtěch Beneš, který získal 3x titul mistra ČR a 2x vicemistra ČR. Do Mělníku přivezl ocenění nejlepší junior a Saša Kolot si vybojovala ocenění nejlepší kadet.

Trenér Petr Limprecht vyjádřil na konci turnaje velkou radost: „Vezeme na Mělník 8x titul mistra ČR, 10x vicemistra ČR a 6x třetí místo... Moc všem gratuluji a jsem na vás velmi pyšný… Jste nejlepší tým na světě..."

Nutno podotknout, že zásluhu na úspěchu má především sám trenér.

V každé kategorii se soutěžilo v zápasech s jednotlivými zbraněmi:

Kodachi - krátký meč

Nito - krátký a dlouhý meč najednou

Tate kodachi - krátký meč a štít

Chocken morote - dlouhý meč držený obouruč

Kihon dosa - technická sestava

Chanbara je japonský bojový sport, který byl založen v roce 1971. V boji se používají vzduchem měkčené zbraně. Jedná se o nekontaktní sport a není tedy dovoleno se soupeře dotýkat.

Chanbara se snaží kombinovat prvky různých šermířských disciplín a její zakladatel v Japonsku uznávaný bojovník s mečem Tetsundo Tanabe chtěl uchovat samurajské ideály, ale zároveň přizpůsobit tradiční bojová umění dnešní době.