top of page
  • Marta Dušková

Motto závodu: běhá celá vesnice…

Ve Velkém Borku se v sobotu 22. dubna běhalo. Odstartoval 1. ročník Běžeckého závodu memoriálu Pavla Trochty s podtitulem Borek-Skuhrov-Vrutice, běhá celá vesnice.

Běhu se zúčastnilo celkem 136 běžců na pěti tratích a mnohdy se zúčastnily i celé rodiny. Běžci startovali ve 14 kategoriích. Nejmladší účastníci běželi 500 metrů, dorostenci a dospělí nejdelší trať 5,5 km. Nejmladšímu sportovci bylo 5 let a nejstaršímu 65 let.

Registrace a zázemí bylo v areálu Sk Slavia Velký Borek a startovalo se od nafukovací brány, kterou zapůjčilo rádio Blaník. Sportovní sobotu oživilo vystoupení dětí ze ZŠ Velký Borek a na závěr bylo předáno 45 medailí vítězům. Obdarovány byly všechny děti krásnými sestavovacími modely z papírové lepenky, které dětem rozdala firma THIMM a.s., která měla na akci svůj stánek.


„Celá akce by se nemohla uskutečnit bez týmu skvělých obětavých lidí, kteří pomáhali při organizaci, registraci, dohlíželi na trať a zapisovali výsledky. Bezpečnost akce nám pomohli zajistit strážníci Městské policie Mělník. Díky vám všem, sportovcům, fanouškům i organizátorům, bylo to skvělé. Myslím, že jsme ve Velkém Borku založili novou tradici. Těším se, že se zase za rok potkáme“, uzavírá letošní ročník starostka obce Helena Vavřinová.


Závod byl věnován vzpomínce na sportovce Pavla Trochtu, který přesně před rokem odešel.


„Pavel Trochta byl zapáleným milovníkem sportu, ať už fotbalu, běžeckého lyžování, cyklistiky, dlouhodobě se věnoval veslování.


K běhu přičichl už ve škole, kdy se z donucení jednoho z učitelů pravidelně účastnil školních závodů, tenkrát však ke své nelibosti. K běhání se vrátil v dospělosti. V roce 2013 proběhl první ročník Boreckého půlmaratonu, kdy parta místních fotbalistů SK Slavia Velký Borek zasadila kořeny několikaleté tradici konání nádherného běhu Kokořínskem.

To byl impuls k tomu, aby začal pravidelně trénovat. Běhání po blízkém okolí Velkého Borku měl moc rád. K Pavlovým osobním úspěchům patří asi jeho splněné přání zaběhnutí maratonu pod hranici čtyř hodin, což se mu podařilo v roce 2018 v Budapešti. Jeho život ukončila nečekaně a velmi brzy nemoc. Ale ani když s těžkou nemocí bojoval, na běh nezanevřel. Parta blízkých přátel vytvořila uskupení Sopťa Team (přezdívka z mládí) a s vírou v jeho uzdravení tak podnikala různé sportovní akce na Pavlovu podporu.


Pavel byl srdcař, sport měl rád a běh mu v posledních letech přinášel velké potěšení. Ze skutečnosti, že ve Velkém Borku vznikne běžecký závod s jeho jménem, by měl obrovskou a upřímnou radost“.


Denisa, Justýna a Štěpán Trochtovi


Foto archiv Velký Borek


29 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page