top of page
  • Marta Dušková

Muži v mateřských a základních školách – rozhovor

Další ze seriálu medailonků mužů – učitelů zaměstnaných převážně v mateřských školách a na prvním stupni základních škol. Dříve toto povolání bylo právě doménou mužů, dnes je ve školství převaha žen.Další rozhovor, který připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, představuje v pořadí čtvrtého muže – učitele v mateřské škole Karla Kristka.

Karel Kristek je Západočech žijící v Praze, kde působí jako učitel v mateřské škole. Je otcem tří dětí. Podstatnou část svého dospělého života strávil v zahraničí, konkrétně Německu, Skotsku a Novém Zélandu. Jeho studijní a profesní cesty se ubíraly zcela jiným směrem. Změnu přineslo až období covidu a možnost se zastavit a zpomalit. Díky tomu objevil možnost dělat práci smysluplnou a plnou radostí. Současně také trénuje ragby na Pragovce.


1. Co Vás na této práci baví a co je na ní nejnáročnější?

Tahle práce je radost. Nedovedu si představit pracovat s tolika malými dětmi, aniž by mě to těšilo. Jako učitel v MŠ jsem několik let jedním nejdůležitějším dospělým člověkem v životě dítěte a cítím velkou zodpovědnost, jak ovlivňuji jejich život. Moje práce není jenom o tom, jak učím a jaké metody používám, ale hlavně musím jít příkladem.


2. Čím to podle Vás je, že v předškolním vzdělávání a na 1. stupni základních škol učí tak málo mužů?

Těch důvodů bude mnoho. Především práce v MŠ je stále považována za “ženskou práci” a proto mnoho mladých učitelů ani nenapadne ji zkusit, protože se s mužským vzorem ve školce nikdy nesetkali. Dále prestiž učitelského povolání je v ČR dost nízká a s tím souvisí i nízké finanční ohodnocení.


3. Berou děti jinak učitele muže než učitelku ženu? Vnímáte nějaký rozdíl ve svém přístupu k dětem, než jaký mají Vaše kolegyně?

Vnímám, že mám u dětí větší autoritu. Ale to se vždy změní, když mě po pár dnech poznají a zjistí, že nekoušu :). Samozřejmě, že každý učitel má jiný přístup. Ale ten si formujeme na základě zkušeností, povahy, vzdělání atd. Důležitá je rovnováha, a to nejen ve školce, ale ve všech profesích. Já bych spíše než rozdílnosti žen a mužů vnímal rozdílnost jednotlivců mezi sebou. Důležité jsou různé životní zkušenosti, příběhy učitele.


4. Myslíte si, že by muži mezi učiteli malých dětí měli být zastoupeni častěji? A co by podle Vás pomohlo, aby ve školkách a na základních školách učil vyrovnanější počet žen a mužů?

Mužský vzor je samozřejmě potřeba. Zvlášť dnes, když spousta dětí pochází z neúplných rodin. Dvojice učitel-učitelka by měla být v MŠ standardem. Musíme se ptát proč chybí prestiž samotnému studiu pedagogiky. A představit práci učitele jako profesi atraktivní, kreativní a nestereotypní. Změnit to, jak společnost bude na učitele nahlížet. Potom jistě nebude o nové učitele nouze.


Foto: Archiv K. Kristka


9 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page