top of page
  • Marta Dušková

Některé bankovky přestávají platit ke konci června. Zkontrolujte si peněženky

ČNB oznámila ukončení platnosti a výměny bankovek 100 až 2000 Kč s tenkým stříbřitým proužkem. Dne 30. června 2022 skončí platnost starších vzorů bankovek nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč z let 1995 až 1999.

Až do 30. června 2024 bude možné neplatné bankovky vyměnit na pokladnách úvěrových společností, které provádějí pokladní operace a také na sedmi územních zastoupení České národní banky. Od 1. července 2024 bude výměna probíhat pouze na pokladnách ČNB.

Jak rozpoznat končící bankovky zdroj ČNB:

„Stahované starší vzory bankovek jsou od těch, které nadále zůstávají v oběhu, nejsnáze rozpoznatelné šířkou stříbřitého proužku – ochranného prvku, který vertikálně protíná bankovku. Tento proužek je u stahovaných bankovek úzký a jeho barva se při naklopení nemění, zatímco nejnovější vzory bankovek mají proužek širší, jenž při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou. Jednotlivé vzory od sebe dále odlišuje letopočet vyobrazený na lícní straně bankovky a některé další ochranné prvky“.


Odpovědi na otázky jak postupovat při výměně bankovek, povinnosti provozovatelů samoobslužných zařízení a další podrobné informace k výměně je možné najít na webových stránkách ČNB Ukončení platnosti a výměna bankovek 100 Kč až 2000 Kč s tenkým stříbřitým proužkem - Česká národní banka (cnb.cz).Slovo redaktorky

Pokud jste ovšem jako já, pak se vás toto upozornění vůbec netýká. Já v době platebních karet mám obvykle v peněžence tak 20 Kč. Pokud jdu někam, kde se nedá platit kartou, musím se na to předem připravit a financemi se vybavit anebo jít prostě jinam. Žiju tak již několik let a ani u nás po celém domě nenajdete hotové peníze a je to celkem osvobozující. Ale vím, že spoustu lidí to má jinak. Tak přece jen do té peněženky koukněte.


Použité foto archiv ČNB

120 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page