• Marta Dušková

Některé bankovky přestávají platit ke konci června. Zkontrolujte si peněženky

ČNB oznámila ukončení platnosti a výměny bankovek 100 až 2000 Kč s tenkým stříbřitým proužkem. Dne 30. června 2022 skončí platnost starších vzorů bankovek nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč z let 1995 až 1999.

Až do 30. června 2024 bude možné neplatné bankovky vyměnit na pokladnách úvěrových společností, které provádějí pokladní operace a také na sedmi územních zastoupení České národní banky. Od 1. července 2024 bude výměna probíhat pouze na pokladnách ČNB.

Jak rozpoznat končící bankovky zdroj ČNB:

„Stahované starší vzory bankovek jsou od těch, které nadále zůstávají v oběhu, nejsnáze rozpoznatelné šířkou stříbřitého proužku – ochranného prvku, který vertikálně protíná bankovku. Tento proužek je u stahovaných bankovek úzký a jeho barva se při naklopení nemění, zatímco nejnovější vzory bankovek mají proužek širší, jenž při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou. Jednotlivé vzory od sebe dále odlišuje letopočet vyobrazený na lícní straně bankovky a některé další ochranné prvky“.


Odpovědi na otázky jak postupovat při výměně bankovek, povinnosti provozovatelů samoobslužných zařízení a další podrobné informace k výměně je možné najít na webových stránkách ČNB Ukončení platnosti a výměna bankovek 100 Kč až 2000 Kč s tenkým stříbřitým proužkem - Česká národní banka (cnb.cz).Slovo redaktorky

Pokud jste ovšem jako já, pak se vás toto upozornění vůbec netýká. Já v době platebních karet mám obvykle v peněžence tak 20 Kč. Pokud jdu někam, kde se nedá platit kartou, musím se na to předem připravit a financemi se vybavit anebo jít prostě jinam. Žiju tak již několik let a ani u nás po celém domě nenajdete hotové peníze a je to celkem osvobozující. Ale vím, že spoustu lidí to má jinak. Tak přece jen do té peněženky koukněte.


Použité foto archiv ČNB

53 zobrazení0 komentářů