top of page
  • Marta Dušková

Na Mělníku bude stát vzpomínková lavička legionářů

Československá obec legionářská Jednota Mělník je nezisková organizace, která sídlí v Tyršově ulici na Mělníku. V současné době byl na obci odsouhlasen návrh na instalaci legionářské lavičky, která bude vzpomínkou na mělnické legionáře.

Kdy vznikl nápad na realizaci lavičky, vysvětluje Michaela Slánská, členka Československá obec legionářská Jednota Mělník: „Inspirací pro nás byla lavička, kterou si pořídila jednota ve Štětí a před rokem jsme o tomto nápadu debatovali u nás. Řešili jsme instalaci památníku nebo pomníku legionářů, kteří se narodili na Mělníku a žili tady. Původní nápad byl pohraniční sloup, který býval za 1. světové války s vlajkou. Sloup se znakem a na to sloupu by byla jména. Později jsme návrh poupravili. Bude to klasická lavička a u lavičky budou dvě vysoké desky asi ne klasicky z bronzu, ale nějaký podobný materiál, a na těch deskách budou vypsaná jména legionářů narozených na Mělníku. Vzpomínková lavička bude instalována v prostoru u Střední průmyslové školy stavební v blízkosti ulice Pražská“.


Instalace lavičky je v současné době ve fázi schváleného návrhu a schválených finančních prostředků. Nyní se hledá zhotovitel a slavnostní odhalení bude v příštím roce pravděpodobně směrováno k nějakému významnému datu či výročí.

Lavička bude stát okolo 150 000 Kč a na realizaci významně přispěla i europoslankyně Veronika Vrecionová při své návštěvě na Mělníku začátkem listopadu. Na Mělníku podobný památník jako vzpomínka na mělnické legionáře není. Pouze na Zborovského náměstí na málo frekventovaném místě stojí pomník legionářů, ale v současnosti již bez legionářské desky, která byla ukradena.


Vzpomínku na mělnické legionáře obsahuje i kniha Legionáři – rodáci okresu Mělník, která vyšla v loňském roce a jejími autory jsou Dalibor Filáček a předseda jednoty v Mělníku Bohuslav Bubník. Kniha přináší soupis čs. legionářů z 1. světové války, kteří se narodili na území okresu Mělník. Seznam je členěn dle jednotlivých obcí, v příloze jsou detailněji přiblíženy osudy vybraných osobností.


Československá obec legionářská Jednota Mělník pořádá každý rok vzpomínkové exkurze na pamětní místa, která se týkají 1. či 2. světové války. Letos v říjnu se uskutečnila exkurze do koncentračního tábora Mauthausen, které se zúčastnili mimo jiné i žáci Základní školy Jungmannovy sady, kde je Michaela Slánská učitelkou. Exkurze do různých míst a institucí jsou pořádány často. Je důležité historii připomínat především mladým lidem.


V říjnu se předseda obce Bohuslav Bubník zúčastnil vzpomínkové poutě ve Francii v okolí Champagne a Argonne v místech, kde bojovali českoslovenští legionáři.

Do konce letošního roku by ještě rádi uspořádali besedu s nějakou významnou osobností.


Informace o akcích jsou zveřejňovány Facebooku Jednoty Mělník

Úvodní foto z archivu Československá obec legionářská Jednota Mělník exkurze Mauthausen


168 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page