top of page
  • Obrázek autorakanalemmelnik

Na mělnické skále vyroste Poesiomat. Bude básnit o řekách, vínu a Mělníku

Připomíná periskop ponorky nebo výdech z metra. Má kliku, po jejímž zatočení začne vyprávět, recitovat a zpívat. O víně, o řekách, o městě. Mělník se letos na jaře zařadí po bok Prahy, Brna nebo třeba New Yorku a Dublinu. Společné s nimi bude mít poetické mluvítko, tzv. Poesiomat.

“Každé místo má svou historii, svého ducha a nezaměnitelné kouzlo. Poesiomat je pak takovým posilovačem genia loci,” říká zakladatel projektu a kulturní aktivista Ondřej Kobza.

Posluchačům nabídne Poesiomat výběr z básnických děl, která byla ovlivněna Mělníkem a jeho malebným okolím. “Samozřejmě zde zazní básně Viktora Dyka nebo Oldřicha Wenzla,” předesílá Kobza.


“Zároveň se snažíme, aby Poesiomat nebyl pouhým jukeboxem na poezii. Poetiku místa lze zachytit různými způsoby. Může to být lidové vyprávění, píseň, recept na tradiční jídlo nebo autentický zvuk,” napovídá vynálezce Poesiomatu.


Poezie nad mělnickou skálou

Co se týče poezie samotné, výběr byl podle Kobzy v případě Mělníku opravdu široký. “Tvořili jsme dramaturgii Poesiomatu už v desítkách měst a Mělník je v tomto ohledu opravdu výjimečným. Město ovinuté vinnou révou, město nad soutokem je zároveň městem básnickým,” doplňuje Kobza.


Poesiomat bude na Mělník promlouvat z návrší u Základní umělecké školy. “Z vybraného místa je povznášející výhled na horu Říp a řeku Labe. Věříme, že Poesiomatem nejen oživíme veřejný prostor, ale také potěšíme spoustu místních i přespolních návštěvníků,” říká Zuzana Syrová, vedoucí odboru školství a kultury Městského úřadu Mělník.

Poprvé si lidé zatočí klikou 28. dubna v 11 hodin dopoledne, kdy je v plánu slavnostní odhalení poetického mluvítka. Patronkou mělnického Poesiomatu je mělnická rodačka Jitka Čvančarová, jejíž hlas rovněž zazní i z poetického mluvítka.


Mělník se díky Poesiomatu zařadí mezi dalších několik desítek měst v České republice i ve světě, kde poetická roura oslovuje kolemjdoucí. Za projektem stojí pražský kavárník a zakladatel spolku Piána na ulici Ondřej Kobza. Mělnický Poesiomat vznikl díky finanční podpoře města Mělník.


Martin Šeda Poesiomat & Piána na ulici tel. 724 784 118 e-mail: martin@piananaulici.cz


50 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page