top of page
  • Marta Dušková

Na otázky odpovídá tisková mluvčí Barbora Walterová Benešová

Městský úřad Mělník má z důvodu vládních nařízení omezené úřední hodiny stejně jako ostatní úřady na dva dny v týdnu. Mohlo by se tedy zdát, že je míň práce. O tom, jak to vypadá na úřadě v Mělníku v této nelehké době, jsem si povídala s tiskovou mluvčí Barborou Walterovou Benešovou. A protože je to zároveň moje kamarádka, nebudu předstírat, že se neznáme. Tentokrát vznikl tento malý rozhovor na dálku.


Baru, znovu tady máme nouzový stav jako na jaře. Jen ta čísla jsou víc alarmující. Liší se v něčem práce na městském úřadu na podzim oproti jaru?

Na jaře byla situace samozřejmě podstatně hektičtější a mezi lidmi větší panika, protože jsme v podstatě měli jen málo informací, ostatně jako celý svět nejen my. Teď jsou lidé spíš naštvaní a otrávení ze současné situace. Na mě je přesměrovaná informační linka úřadu a lidé už tolik nevolají jako na jaře.


Máš asi víc práce v souvislosti s epidemií. Změnil se nějak podstatně rozsah?

Nemám o tolik víc práce, ale spíš mi ta běžná rutina déle trvá. Informace se ke mně dostávají daleko později. Všude se pracuje většinou v režimu home office, takže mi to zabere dost času, než se mi podaří něco zjistit. U nás se home office skoro nedělá, všichni jsme pořád v práci. A pro veřejnost máme otevřeno dva dny v týdnu po pěti hodinách.


Liší se teď nějak zásadně dotazy lidí, kteří se obracejí na mělnický úřad či případné dotazy novinářů oproti normálnímu životu?

Ano dotazy jsou jiné. Lidé chtějí vědět, jak máme otevřeno, co všechno si mohou či nemohou zařídit v současné době. Novináři chtějí znát statistická čísla návštěvníků, řeší se neustále přesuny kulturních akcí či jejich zrušení. Ale zároveň musím konstatovat, že jsou i novináři, kteří chtějí zachovat alespoň zdání normálního dění a řeší běžná témata. Taková, která by řešili, i kdyby žádná pandemie nebyla.


Žádají lidé o nějakou nestandardní pomoc či službu v této nelehké situaci?

Obracejí se na nás senioři o pomoc s nákupy či dovážkou léků, což řeší naše sociální pracovnice, do jejichž kompetence tato oblast spadá. Lidí, kteří nemají nikoho na pomoc ve svém okolí, je o poznání méně než na jaře. Přispívají k tomu i organizace, které nabízejí sociální pomoc zdarma, takže tolik žádostí již na úřad nechodí.


Baru, mám pro tebe jednu možná trochu kontroverzní otázku. Proč byl vydán před časem zákaz návštěv dětských hřišť? Vím, že se zvedla mezi lidmi vlna nevole a nepochopení.

Zákaz byl vydán z důvodu, aby se lidé neshromažďovali, protože to nebylo možné uhlídat a lidé nedodržovali doporučení zbytečně nevycházet a držet se doma. Skatepark byl uzavřen, protože se tam scházela mládež, která měla sedět doma na on-line výuce. Mělník na tom nebyl dobře a pohyboval se v souvislosti s pandemii na stupni pět. Jakmile se situace zlepšila a město se dostalo na stupeň čtyři, byla hřiště opět otevřena.


Pod městský úřad spadá také Městská policie Mělník. Jak zvládají současnou situace policisté? Jsou dodržována na území města všechna nařízení?

Městská policie, jak víš, pode mě nespadá, takže jsem zjišťovala, jaká je v současnosti situace přímo u zdroje. Městským policistům se náplň práce změnila, je toho víc a náročnější. Nikdy by je v minulosti nenapadlo, že budou hlídat zákaz vycházení, který byl naposledy vydán v 60. letech minulého století. Většina lidí nařízení dodržuje, ale jsou samozřejmě výjimky. Musely být uděleny i pokuty zejména za porušování vládních nařízení jako nošení roušek, zákaz pití alkoholu na veřejnosti či z důvodu porušení zákazu vycházení. Práce na podzim se podstatně liší oproti situaci na jaře. Co se týká omezení při nákupech v obchodech, nemuseli policisté dosud řešit žádný problém s frontami či jinak v této souvislosti zasahovat.


Baru, děkuji ti.


A všem nám přeji pohodové a zdravé dny a brzké setkávání v lepších časech.


154 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page