top of page
  • Marta Dušková

Nahlédnutí za zavřené zámecké dveře potřetí

Aktualizováno: 24. 4. 2021

Zámek Mělník je pořád zavřený stejně jako ostatní zámky a hrady. Tak letos další malé nahlédnutí potřetí. Na úvod pohled na zámek z ptačí perspektivy.


Další kousek historie zámku Mělník je koncertní sál, který se nachází v křídle zámku, které bylo dostavěno v 18. století. Nikdy však nebylo dokončeno. Toto křídlo nechal dostavit až v roce 2007 kníže Jiří Lobkowicz podle původních plánů italského architekta Domenica de Rossi.


U vstupu do sálu je možné vidět gratulační knihu s dvěma tisíci gratulacemi, které obdržel Jiří Kristián Lobkowicz ze všech koutů Čech jako věrný zastánce českých a zemských práv. Žil v letech 1908 až 1938.

Dalším nahlédnutím za další zavřené dveře je malý sál, kde jsou vystaveny veduty a ukázky z bohatého souboru mečů, šavlí a kordů, které pocházejí ze 17. – 19. století. Je možné si zde prohlédnout i několik krunýřů, helmic a brnění.Dalšího významného člena rodiny, nejvyššího maršálka a dědičného člena panské sněmovny Jiřího Kristiána Lobkowicze je možné si připomenout fotografií velkého salonu. Je zde vystaven jeho portrét, a i podobizna manželky Anny, rozené Liechtensteinové žijící v letech 1924 - 1946. Oba obrazy namaloval český malíř František Ženíšek, který se podílel i na výzdobě Národního divadla v Praze.

Na závěr trochu architektury zámku.

Dodnes jsou patrné prvky historických slohů románského, gotiky – pozdně gotická zámecká brána, renesance, což je severní křídlo zámku s dvoupatrovou lodžií, a baroka.

Všechny použité fotografie jsou z archivu zámek Mělník.

96 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page