top of page
  • Marta Dušková

Nealkoholické pivo dětem škodí, varují lékaři

Je až překvapivé, kolik rodičů dává dětem nealkoholické ochucené pivo celkem běžně, aniž se pozastavují nad vhodností. Každé 4. dítě pije nealko pivo a pro některé rodiče to není žádný problém.

Jak uvádí Státní zdravotní ústav, více než třetina rodičů nabídla svému dítěti alkohol před jeho 15 lety a celkem 23 % rodičů uvádí, že jejich dítě občas dostává alkohol, z toho je 15 % dětí ve věku 3 až 6 let.

Ochucené nealkoholické pivo není limonáda a může obsahovat i zbytkový alkohol. Nealkoholické pivo podle české legislativy může obsahovat až 0,5 % alkoholu. Při vypití jednoho půllitru nealko piva může mít dítě měřitelnou hladinu alkoholu v krvi. A i když svou chutí připomíná limonádu, může dětem vážně ublížit.

Pro děti je škodlivé jakékoliv množství alkoholu a je větší zátěží než pro dospělého. Nehledě na to, že nabízení nealko piva malým dětem ukazuje, že pít alkohol je normální, a navíc si zvykají na hořkou chuť a vzhled piva.

Lékaři před podáváním nealko piva dětem varují. „Obsah alkoholu 0,5 % je pro malé dítě podobný, jako pro dospělého v normálním pivu,“ vysvětlil Petr Popov, primář Kliniky adiktologie. Děti mají nižší toleranci alkoholu, nemají ještě dozrálé enzymy pro jeho odbourávání, proto pro ně může být i malé množství nebezpečné. Jsou náchylnější například na poškození mozku, které může alkohol způsobit.

Výzkum provedený mezi 1 000 rodiči dětí ve věku 3–15 let zjistil, že 56,5 % rodičů nepovažuje za alkoholický takový nápoj, který má obsah alkoholu do 0,5 %, a 9,9 % rodičů nepovažuje za alkoholické ani radlery. 

9 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Kommentare


bottom of page