top of page
  • Marta Dušková

Nebezpečné výzvy na sociálních sítích

Sociální sítě jsou plné výzev, které vyzývají k pomoci po tornádu, požáru v Hřensku, pomoc na lepší léčbu pro nemocné, a to je její jistě pozitivní část. Žádný jiný kanál nerozšíří informace tak rychle právě jako sociální sítě facebook či TikTok. Pozitivní, ale i bohužel negativní, mezi něž patří výzvy rizikové.

Právě sociální síť TikTok, která vznikla v Číně, je nechvalně známý tím, že se zde šíří nejrůznější výzvy, anglicky Challenges. Předmětem takových výzev je plnění úkolů, které vyzývají k nějaké nebezpečné činnosti, při které se lidé natáčejí a videa sdílejí dál. Obzvlášť pro děti mohou být výzvy životu nebezpečné, protože nejsou schopny domyslet následky svého jednání.


Zvlášť nebezpečná je tzv. Blackout Challenge, která nabádá uživatele sítě, aby se dusili pásky, šňůrkami od kabelek či něčím podobným až do mdlob či bezvědomí. Tato výzva již vedla k úmrtí několika dětí od 10 do 15 let (dle některých zdrojů se jedná už o 7 životů). Aktuálně letí všemi médii smutná zpráva o dvanáctiletém chlapci z Británie, který zemřel minulý týden v sobotu. Od dubna ležel v nemocnici v kómatu a je další obětí výzvy na TikToku.


O nebezpečí výzvy Blackout Challenge informuje už několik let vzdělávací web E-Bezpečí projekt pro žáky, učitele, rodiče, psychology a další.


Informace o rizikové výzvě jsou zveřejněny v článku TikTokem putuje staronová výzva s názvem Blackout challenge. Jde o variaci na starou poměrně dost rozšířenou výzvu Choking Challenge… - E-Bezpečí (e-bezpeci.cz), který zpracoval pro E-Bezpečí Kamil Kopecký Univerzity Palackého v Olomouci:

„V posledních dnech média informovala o několika úmrtích dětí, která souvisejí s tzv. výzvou Blackout Challange šířící se především prostřednictvím TikToku. Po letech se tak opět objevila variace na dnes již poměrně latentní výzvu choking challenge. Výzva blackout challenge tak opět nabádá uživatele sociálních sítí, aby se samostatně/vzájemně škrtili až do bezvědomí a dokázali tak, že mají odvahu. Zároveň je upozorňuje na to, že se z bezvědomí rychle probudí. Což ale nemusí být pravda.

V Itálii došlo počátkem roku 2021 k úmrtí desetileté školačky, která se udusila pomocí pásku právě kvůli napodobení této výzvy na sociální síti TikTok. Desetiletou Antonellu Sicomero našla doma v Palermu v bezvědomí její pětiletá sestra a lékaři po převozu do nemocnice konstatovali mozkovou smrt. Rodiče se pak rozhodli pro dárcovství orgánů...

K podobným úmrtím docházelo v souvislosti s různými variantami her/výzev na škrcení již v minulosti. Princip byl velmi podobný – uživatelé dobrovolně různými způsoby (pásek, švihadlo, provaz) zabraňují proudění okysličené krve do mozku, aby dosáhli „libého pocitu“, který následuje po uvolnění krevního oběhu, při kterém okysličená krev, která bylo blokována, naráz zaplavuje mozek (usilují o dosažení mozkové hypoxie).

V jiné variantě hry hráči dosahují kýženého efektu a libého stavu pomocí hyperventilace (prudkého, rychlého a hlubokého nadechování a vydechování). Ve skutečnosti však dochází k poškozování mozkových buněk (vlivem nedostatku kyslíku jich mohou velmi rychle odumřít miliony), snadno lze přivodit např. kóma a v některých případech došlo také k úmrtí dětského hráče.


V současnosti se k výše uvedenému přidává motiv “zkoušky odvahy” - prokaž že máš odvahu, zahraj si blackout challenge, přiškrť se na tak dlouho, dokud neupadneš do bezvědomí. To, co se však může zdát jako neškodná zábava, je ve skutečnosti vysoce riziková aktivita“.


Celý článek je možné si přečíst na webových stránkách www.e-bezpečí.cz na výše zmíněném odkazu.
84 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page