top of page
  • Marta Dušková

Nová zelená úsporám Light se po přestávce otevře opět v polovině ledna

Program Nová zelená úsporám Light bude na krátkou dobu uzavřen kvůli rozšíření okruhu žadatelů a navýšení finančních prostředků. Po vánoční přestávce se otevře opět od 17. ledna 2024 a od té doby jej budou moci čerpat i rodiny pobírající přídavek na dítě.

Dotace byla dosud určena pro příjemce starobního důvodu, pro lidi se třetím stupněm invalidity a pro domácnosti pobírající příspěvek na bydlení. Program se setkal od svého spuštění 9. ledna 2023 s velkým zájmem a využilo jej desetitisíce seniorů a tisíce rodin, které pobírají příspěvek na bydlení. Program využilo od začátku roku 50 tisíc žadatelů s částkou téměř 6 miliard korun.Dotace jsou využívány na rychlé a snadno realizovatelné renovace zahrnující zateplení fasády, podlahy, střechy, stropu, výměnu oken a vchodových dveří a instalaci solárních systému na ohřev vody.


Chystané rozšíření NZÚ Light by mohlo od 17. ledna 2024 pomoci dalším až sto tisícům domácností, které čerpají příspěvek na dítě, ale vzhledem k tomu, že nepobíraly příspěvek na bydlení, nemohly dosud o dotaci žádat. To se od poloviny ledna změní.

„Bohužel se ukazuje, že některé firmy zneužívají obzvlášť zranitelné skupiny obyvatel. Nabízejí instalaci sestav pro solární ohřev vody, které mají zanedbatelný dopad na úspory energie, využívají stávající bojlery s nevhodným topným tělesem, u kterého je efekt ohřevu z fotovoltaiky minimální,“ konstatuje Petr Valdman.


„Důrazně doporučujeme žadatelům konzultovat smlouvy o instalaci solárních systémů s našimi poradci z MAS a EKIS ještě před jejich podpisem,“ upozorňuje Petr Valdman a dodává: „Na stránkách programu najdou žadatelé spotřebitelská desatera správné instalace fotovoltaických a fototermických systémů, která obsahují celou řadu rad a doporučení. Chceme, aby se v celé problematice lépe orientovali.“


Více o programu včetně spotřebitelského desatera mohou zájemci najít na webu Nová zelená úsporám – Dotace pro úsporné bydlení (novazelenausporam.cz).

 

 

19 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page