top of page
  • Marta Dušková

Nový most překlenul plavební kanál Vraňany - Hořín

VRAŇANY-HOŘÍN - Ředitelství vodních cest České republiky informuje o pokračování zlepšení labské vodní cesty. Nový most s výškou 7 metrů nad hladinou překlenul plavební kanál Vraňany – Hořín u Mělníka tentokrát v Zelčíně. Umožní bezpečnou plavbu moderních vysokých lodí. Celý most připlul na lodi z přístavu Mělník a na místo byl osazen pomocí dvou jeřábů.Součástí laterálního kanálu Mělník – Vraňany je plavební komora neboli zdymadlo Hořín, která je technickou památkou a překonání 8,5 metru vysokého výškového rozdílu je umožněno právě díky plavební komoře Hořín. V současné době prochází komora další etapou modernizace při zachování původního rázu technické památky z roku 1905.


Během roku zhotovitel stavby Metrostav a.s. téměř kompletně rozebral horní i dolní ohlaví plavební komory s vraty, což jsou její nejdůležitější části, bez nichž nemůže fungovat. Ihned poté začaly betonáže nových konstrukcí a jejich obkládání původním kamenem a následně byla do nich jeřáby osazena nová vrata. Nyní jsou konstruována na šířku vjezdu do plavební komory 12 metrů. 30. dubna pak práce vyvrcholily osazením ocelové kostry nově zdvižného přemostění dolního ohlaví pomocí největšího českého jeřábu.


V těchto dnech byl plavební kanál Vraňany – Hořín na Vltavě do 10. listopadu vypuštěn pro stavbu nových mostů. Na suchu proběhne vybetonování desky zpevňující dno rozšířeného vjezdu pod novým mostem ve Vraňanech, odstranění původního mostu v Lužci i dokončení opevnění břehů u ostatních mostů. Kanál je kvůli stavbě mostů vypuštěn naposledy.


U článku jsou použity fotografie z posledních dnů z archivu Ředitelství vodních cest České republiky.


27 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page