top of page
  • Marta Dušková

Nový program Erasmus pro letošní rok je zahájen

Ve čtvrtek 25. března 2020 oznámila Mariya Gabriel, eurokomisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež oficiální zahájení nového sedmiletého období programu Erasmus+, který je již řadu let nepostradatelným pilířem evropského vzdělávacího prostoru a jedním z nejdůležitějších symbolů evropské integrace.


Rozpočet programu na období 2021-2027 se podařilo oproti minulé unijní „sedmiletce“ podařilo výrazně navýšit až na 26, 4 mld. Euro, tedy téměř dvojnásobek. V rámci minulého období 2014-2020 přitom přinesl program Erasmus+ České republice finanční prostředky ve výši cca 11 mld. Kč a umožnil více než 320 000 žáků, studentů, učitelů a dalších účastníků vyjet do zahraničí nebo naopak navštívit Českou republiku. Plánovanému finančnímu navýšení v příštím období přitom odpovídají ambiciózní cíle, kterých chce program Erasmus+ dosáhnout. Během nadcházejících 7 let program umožní zapojit se až 10 milionům Evropanů všech věkových skupin.


Dojde ke zjednodušení administrativních procesů a financování, rozšíření nabídky krátkodobých výjezdů, ale také nových typů on-line mobilit. Program podporuje digitalizaci, rozvoj digitálních dovedností a další potřeby vzniklé v souvislosti s pandemií covid-19, stejně jako aktivity v oblasti udržitelnosti spojené se zmírňováním klimatické krize. Iniciativami jako například Erasmus without paper nebo Evropská studentská karta podpoří digitální tranzici i rozvoj společného vzdělávacího prostoru.


Dlouhodobé studie potvrzují, že 9 z 10 absolventů programu získané schopnosti a dovednosti uplatní při dalším studiu či ve svém zaměstnání, řada z nich prohloubí svou znalost cizích jazyků a kultur, jsou sebevědomější, samostatnější a schopní lépe reagovat na nové situace. Jednou z hlavních priorit nového programu Erasmus+ je proto zajistit lepší přístup účastníkům s omezenými příležitostmi a zapojení většího spektra organizací.


Program Erasmus+ prokázal svůj unikátní význam také v období pandemie covid-19. Zejména inicioval a podpořil rychlý přechod vzdělávacích aktivit do digitální podoby, podal pomocnou ruku učitelům i žákům při zavádění distanční výuky a vytvořil silnou platformu pro řešení výzev pandemie v oblasti vzdělávání, mládeže a sportu. Jeho pokračování nyní přináší českým žákům, studentům, učitelům, pracovníkům s mládeží, organizacím a institucím ve vzdělávání, mládeži a sportu spoustu nových příležitostí a možností plně rozvinout svůj potenciál. Bližší informace na https://www.dzs.cz/program/erasmus.


Zdroj: Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy www.msmt.cz


4 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page