top of page
  • Marta Dušková

O čem se nemluví...

Světový den prevence sebevražd připadá na dnešní den pátek 10. září a datum připomínající toto tabuizované téma ve společnosti je stanoveno od roku 2000.

Na základě informací z Národního ústavu duševního zdraví www.nudz.cz je sebevražda světově příčinou jednoho ze sta úmrtí a v minulém roce zemřelo s příčinou sebevraždy 1224 osob a zároveň se odhaduje, že na každou dokonanou sebevraždu připadá až dvacet pokusů.

Cílem Světového dne prevence sebevražd je destigmatizace problému, o kterém se běžně ve společnosti nemluví a zaměření se na preventivní aktivity, kterými se dá sebevraždám předcházet. Na tomto dlouhodobě pracuje NUDZ, který se podílel i na konzultaci při tvorbě umělecké inscenace s názvem Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.

Inscenaci uvádí Kolektiv Nesladim www.kolektivnesladim.cz, který se zaměřuje ve své tvorbě na destigmatizaci psychických poruch skrze divadelní tvorbu.


Projekt v režii Lindy Duškové zaměřený na sebevraždy umožní prostřednictvím audio-procházky divákům vyslechnout prostřednictvím hlasu herců autentické výpovědi lidí s vlastní zkušeností s pokusem o sebevraždu či pozůstalých po dokonané sebevraždě.

Projekt bude uveden v rámci Festivalu 4+4 dny v pohybu od čtvrtka 23. září do soboty 25. září v Praze a vstupenky je možné zakoupit ZDE.


Kolektiv Nesladim:

"Sebevražda stále patří ke společensky tabuizovaným a zkreslovaným tématům. V souvislosti s pandemií se v roce 2020 riziko sebevraždy na území České republiky zvýšilo třikrát. Audio-procházka, rozmístěna na pěti různých místech po Praze, umožní divákům individuálně vyslechnout jeden z pěti hlasů promlouvajících na základě autentických výpovědí lidí se sebevražednými rozlady a pozůstalých. Ve druhé části se uskuteční performance a společné setkání diváků, tvůrců, psychologů a některých vypovídajících. K projektu patří také stejnojmenná výtvarná instalace v budově Strašnické školy.

Děkujeme všem, kteří se nám svěřili se svými příběhy, za jejich důvěru, zájem a intenzivní spolupráci na projektu".

Národní ústav duševního zdraví:

„V souvislosti s pandemií COVID-19 se minulý rok světová i česká populace musela potýkat s mnoha jevy, jako jsou sociální izolace, finanční stres, ztráta zaměstnání, nárůst duševních onemocnění... všechny představují co do problematiky sebevražednosti známé rizikové faktory,“ vysvětluje


Alexandr Kasal, výzkumný pracovník Národního ústavu duševního zdraví.


45 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page