top of page
  • Marta Dušková

Obyčej otvírání studánek je znovu obnovován

Podle dávné tradice lidé vítali jaro otvíráním studánek, tedy symbolickým vyčištěním pramene po dlouhé době. Na čas tento lidový zvyk upadl v zapomnění, ale nyní je na mnoha místech obnoven.

Již řadu let probíhá i kampaň Zachraňme studánky, jejímž cílem je nalézt, obnovit a udržet přirozené zdroje vody ve volné přírodě. Podrobné informace, jak na to, je možné najít na odkazu Zachraňme studánky - péče o studánky | Národní registr pramenů a studánek (estudanky.eu).

Zoopark Zelčín pořádá v sobotu 25. května otvírání studánek s názvem Stezka zooparkem plná vody. Návštěvníci se na zábavné stezce mohou dozvědět o tradici otevírání studánek a dalších zajímavých informacích spojených s vodou.


V posledních desetiletích se podařilo zmapovat výskyt studánek, které sloužily lidem po staletí. Daří se je leckde obnovovat a udržovat. Vznikl tak Národní registr pramenů a studánek  eSTUDÁNKY | Národní registr pramenů a studánek (estudanky.eu), kde je veřejně dostupný seznam zdrojů vody v přírodě a jsou v něm uvedeny podrobné informace o každé studánce i přesné mapy. Úsilí nadšenců, které zachraňuje studánky, je úspěšné. Národní registr v únoru 2015 měl 8000 přístupných záznamů a z toho je více než 4100 studánek.

67 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page