top of page
  • Marta Dušková

Online výstava obrazů Jaroslava Mokrého Léta s paletou

MĚLNÍK - Regionální muzeum Mělník zve na online výstavu Léta s paletou ve středu 24. března a ve čtvrtek 25. března portrétisty a krajináře z Lysé nad Labem Jaroslava Mokrého, který maluje od 16 let a mimo jiné zhotovil kopie obrazů křížové cesty pro kostel sv. Jana Křtitele v Lysé a maloval i kopie obrazů Petra Brandla v Národní galerii. Bližší podrobnosti k akci ZDE.Sám autor o své tvorbě říká:

„Moje touha malovat se objevila již v mých školních letech, ale doopravdy jsem začal malovat v šestnácti letech. V době, kdy jsem byl v Písku na vojně, dověděl jsem se, že tam žije akademický malíř F. R. Dragoun a že je to žák Maxe Švabinského. Vzal jsem několik svých kreseb a když jsem vypátral, kde bydlí, troufnul jsem si u něj zazvonit. Od té doby jsem se stal jeho žákem. Bylo to v r. 1975. Našel jsem v něm spřízněnou duši.


V letech 1978 - 1983 jsem večerně studoval Střední odbornou školu výtvarnou, tedy Hollarku. Bez studijního volna. Vyučil jsem se v Nymburce elektromechanikem a v této profesi jsem pracoval až do r. 1992. Odešel jsem z ČKD, udělal si malířské léto, ale zakrátko jsem si musel hledat jiné zaměstnání. Také jsem požádal v pražské Národní galerii o možnost udělat si několik kopií barokních obrazů Petra Brandla. Velice moc mi to pomohlo při práci na mých vlastních portrétech.


Pracovně jsem zakotvil u ČD. Považuji to za velmi důležité. Režijní výhody mi umožnily jezdit za krásami přírody nejen po Čechách, Slovensku, ale posledních dvacet let, jsem mohl malovat přímořskou krajinu, hlavně v Itálii. Maluji v plenéru. Snad ještě jedna věc. Půl života jsem se v duchu zlobil na mého tátu, že mě nechal vyučit, namísto nějaké výtvarné školy. Druhou půlku života jsem rád. Mohu malovat co chci a jak chci. Tedy realisticky. V tom nalézám radost, o kterou se s vámi mohu podělit“.

Jaroslav Mokrý


Malířovy obrazy je možné si již dnes prohlédnout na www.muzeum-melnik.cz. Fotografie použité u článku jsou z archivu muzea.


16 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page