top of page
  • Marta Dušková

Opylovačů rapidně ubývá, jak je chránit?

Opylovači mají nenahraditelnou roli nejen v podílu na produkci potravin, ale zachovávají stabilní a různorodé ekosystémy. Jejich ochrana se stává stále důležitější, protože množství tohoto hmyzu ubývá.Opylovačům může pomoci každý

🟢 neposečenými ostrůvky v zahradě

🟢 omezení zahrádkářské chemie

🟢 hmyzí domky a hotely

🟢 výsadba původních kvetoucích rostlin

 

Ministerstvo životního prostředí připravuje novelu zákona na ochranu opylovačů, kterých rapidně ubývá nejen v ČR, ale i v ostatních státech EU, mnohé druhy dokonce vymírají. Opylovačem není jen včela medonosná, ale důležitou roli při opylení planě rostoucích i hospodářských rostlin mají čmeláci, pestřenky, mouchy, brouci, motýli nebo divoce žijící včely.

„Téměř 90 % planě rostoucích kvetoucích rostlin na světě je alespoň částečně závislých na opylování pomocí živočichů, 50 % rostlin je potom závislých úplně. Rostliny se nemohou naučit žít ve světě bez hmyzu, narušení dlouhodobé koevoluce rostlin a hmyzu je nevratné a má zásadní dopady na obě skupiny organismů. Úplná ztráta opylovačů by snížila celosvětovou produkci ovoce o 23 %, u zeleniny o 16 % a u ořechů asi o 22 %“ viz tisková zpráva ze dne 29.1. 2024 Ministerstva životního prostředí Přežijeme bez opylovačů? MŽP připravuje novelu pro jejich ochranu, vědci dávají doporučení pro strategii a pomůže i projekt LIFE PROSPECTIVE - Ministerstvo životního prostředí (mzp.cz).

 

Nezastupitelnou roli v ochraně opylovačů mají samotní včelaři a výzkumníci. Pozitivní je snaha o rovnoměrnější pokrytí ČR včelími úly, ale v ochraně může pomoci každý i málem.

16 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page