top of page
  • Marta Dušková

Při pátrání po osobách a dětech jde často o vteřiny, minuty…

Do pátracích akcí se zapojují dobrovolníci a v dost případech došlo k nalezení dotyčného právě díky všímavosti kolemjdoucích.

Nový projekt Ztracená pomněnka je zaměřen na problematiku pátrání po pohřešovaných lidech a nově bude možné ocenit právě dobrovolníky, kteří při pátrání pomohli, Ztracenou pomněnkou. A může být i motivací pro ostatní, aby měli oči otevřené.


K novému projektu zveřejnila Policie ČR tiskovou zprávu, která přináší podrobné informace:


Ztracená pomněnka ocení lidskou všímavost

Nový společný projekt zaměřený na problematiku pátrání po pohřešovaných lidech představuje Policie České republiky a Slavia pojišťovna.


Jmenuje se Ztracená pomněnka a jeho cílem je motivovat lidi k vzájemné pomoci, empatii a všímavosti. Ocenění v něm získají ti, kterým nejsou lhostejné problémy ostatních, dokáží pomoci v pravou chvíli a jejich dobrovolné zapojení do pátrání přispěje k nalezení pohřešované osoby, přestože nejsou profesionálními záchranáři. „Ztracenou pomněnkou chceme poukázat na to, že hrdinové nejsou pouze ve filmech a počítačových hrách, ale že jsou to velmi často obyčejní lidé,“ vysvětluje generální ředitel Slavia pojišťovny Karel Waisser. „Ačkoliv pojišťovnictví pracuje s oceňováním rizik u věcí i osob, velmi dobře víme, že lidský život je ve skutečnosti nenahraditelný. Často jej může zachránit pouhá všímavost. Kamerové systémy nejsou všude, ale oči a cit máme všichni,“ dodává Waisser. „Policie České republiky si Mezinárodní den pohřešovaných dětí, takzvaný pomněnkový den připomíná každoročně 25. května a využívá ho k rozšiřování povědomí veřejnosti o tématu pohřešovaných dětí i dalších osob,“ říká policejní prezident genmjr. Martin Vondrášek. Právě v tento den se totiž v roce 1979 v New Yorku ztratil cestou do školy šestiletý chlapec, a přestože následovalo rozsáhlé pátrání, nebyl bohužel nikdy nalezen. „Ztracená pomněnka se ale nechce zaměřovat pouze na děti, protože stejnou pozornost potřebují při pohřešování i ostatní, velmi často třeba senioři,“ dodává plk. Jan Rybár, vedoucí odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. „Velkou pomoc při pátrání často přináší zapojení dobrovolníků, dobrovolnických organizací i široké veřejnosti a jsem rád, že touto cestou budeme mít možnost ty nejobětavější za jejich pomoc ocenit,“ doplňuje Vondrášek. Policisté pátrající po pohřešovaných dětech, dospělých či seniorech budou průběžně hledat v jednotlivých krajích vhodné kandidáty, ze kterých společně se zástupci pojišťovny vyberou toho, kdo si ocenění zaslouží nejvíce.


Vyhlášená pátrání po pohřešované osobě dle věkových kategorií v letech 2019-2022


Policie každoročně pátrá po stovkách lidí. Zhruba jednu pětinu z celkového počtu tvoří případy pátrání po osobách v seniorském věku, v necelé polovině případů je vyhlášeno pátrání po dětech ve věku do 18 let. V současnosti policistům pomáhají nejenom média, ale také speciální mobilní aplikace ECHO, která je napojena na policejní databázi pohřešovaných dětí. Vždy jde totiž o rychlost. Mimochodem, svůj hlas, a to doslova, k této problematice už před rokem připojil i vítěz Českého slavíka Marek Ztracený s projektem „Ztracený ať zůstane jen jeden“.

kpt. Bc. Ladislav Beránek oddělení prevence Policejního prezidia ČR 14. září 2022


52 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page