top of page
Marta Dušková

Při rentgenovém vyšetření již nejsou nutné ochranné pomůcky

Doposud se ve zdravotnictví při diagnostických výkonech používaly a používají ochranné pomůcky s materiálem pohlcujícím záření, které mají ochránit některé citlivější orgány. Technologický pokrok a nové vědecké poznatky ukazují, že ochranné stínění není potřeba. V některých případech dokonce může snížit kvalitu zobrazení nebo dokonce i zvýšit dávku záření.

Po celém světě dochází ke změně v používání ochranných pomůcek na základě studií a také především proto, že většina radiologie je dnes téměř výhradně digitální. U většiny těchto snímků dochází často k poškození diagnostické kvality, pokud se objeví kontrastní pomůcka.

Technologie zobrazovacích metod v radiodiagnostice jsou velmi progresivní. Jedním se zásadních hledisek jejich dělení je skutečnost, zda používají zdroj ionizujícího záření jako např. rentgen nebo CT nebo fungují na jiném principu jako např. ultrazvuk či magnetická rezonance.

V případě, že pacient bude i přes poučení o nevhodnosti ochranných pomůcek vyžadovat jejich použití, je možné mu vyhovět, nicméně pomůcka má pouze efekt psychologický.

V České republice podporuje změnu v používání kontaktního ochranného stínění pacientů v radiodiagnostice Ministerstvo zdravotnictví, Státní úřad pro jadernou bezpečnost i odborné společnosti, které se zabývají lékařským ozářením a vypracovaly české doporučení viz více informací web MZD Ministerstvo zdravotnictví vydává českou verzi doporučení ke správnému (ne)používání ochranných stínících pomůcek pro pacienty při RTG a CT vyšetřeních – Ministerstvo zdravotnictví (gov.cz).

 

6 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page