top of page
  • Marta Dušková

Půjčka by měla být poslední možností řešení finanční situace. V podstatě o žádné řešení nejde

Člověk v tísni zveřejnil aktuální Index odpovědného úvěrování, jehož cílem je pomoci zájemcům o úvěr orientovat se v nabídkách půjček a odpovědně se rozhodnout. Index se již tradičně zaměřuje na krátkodobé úvěry, kam spadají kreditní karty, kontokorenty, revolvingy a mikropůjčky.

Aktuální Index srovnává 44 krátkodobých půjček od 36 bankovních i nebankovních poskytovatelů. Devět z nich jsou banky.


Půjčky jsou zkoumány pomocí 15 různých parametrů, které jsou zahrnuty do tří oblastí:

1. Náklady - kolik lidé zaplatí za měsíční půjčku, co je bude stát případné prodloužení o tři měsíce a jaké náklady budou muset hradit při neschopnosti splácet. Náklady mají ve výsledném hodnocení nejvyšší váhu.

2. Transparentnost – srozumitelnost webových stránek, úplnost, rozsah a přehlednost veřejně dostupných informací.

3. Procesní vstřícnost a zkoumání úvěruschopnosti – jak důkladně společnost posuzuje schopnost půjčku splatit a jak se chová k lidem, kteří se dostali do potíží se splácením.


Index ukazuje žebříček společností od nejlepší po nejslabší, čím víc hvězd, tím lepší služba. Je třeba si uvědomit, že pro lidi s nízkými příjmy jsou krátkodobé půjčky nevhodné. Chudší rodiny nic neušetří a končí většinou v mínusu.

V první řadě je potřeba si ověřit, zda domácnost nemá nárok na příspěvek na bydlení. Ten se podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí nyní vyplácí v průměrné výši

5 600 korun, nejde tedy o zanedbatelnou částku. Nárok může vzniknout i na další sociální dávky. Případně zvážit dočasnou brigádu či změnit zaměstnání.


Podrobné informace k tématu zveřejnila společnost Člověk v tísni na webových stránkách Jednorázově splatná půjčka je riziko - Člověk v tísni (clovekvtisni.cz).5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page