top of page
  • Marta Dušková

Pink Bubble: Jsme nadační fond pro děti s rakovinou

Na podporu nadačního fondu Pink Bubble, který pomáhá onkologicky nemocným dětem a mladým lidem, byla uspořádána sobotní akce na náměstí Míru v Mělníku 4. září. V rámci mělnické charitativní akce Mělník pro OnkoBubliny ZDE se povedlo do sbírky pro nadaci vybrat celkem úžasných 57 884 Kč.

A poděkování patří pořadatelům, vystupujícím, účastníkům akce, Rodinnému centru Kašpárek, Čtenářskému maratonu knihovny, pěti mělnickým podnikatelským subjektům, kteří do sbírky přispěly, a dalším lidem s velkým srdcem.


Tato částka pomůže splnit další přání onkologickým pacientům prostřednictvím zážitků, příspěvků na zdravotnické, rehabilitační pomůcky či služby usnadňující léčbu či život po ní. Nadace podporuje i vzdělávání školou povinných při studiu v nemocnici i v domácí léčbě. Příspěvek na rekvalifikační kurzy, školné při studiu zvýší šance mladým lidem postavit se po ukončení léčby opět na vlastní nohy. A pomoc nadace zahrnuje i splněná osobní přání.

V sobotu během akce jsem oslovila zástupce Pink Bubble Kristýnu Žákovou, produkční nadace a povídaly jsme si o nadaci, nemocných dětech a o poslání nadace.

Jaká byla prvotní myšlenka k založení nadace? Kdy ten nápad vznikl?


Zakladatelkou nadace Pink Bubble je Martina Šmuková, která v době svojí práce v modelingu chtěla pomáhat dlouhodobě, tak přišla s nápadem na založení vlastního nadačního fondu, který se zaměřuje na pomoc onkologickým dětem a mladým lidem už devět let.


Jakým způsobem si vybíráte onkologické pacienty, kterým pomáháte?

Oni si dnes spíš vybírají nás. Je to hezký, že po devíti letech už to tak je, příští rok budeme slavit 10. výročí, že už nás lidé znají a ozývají se nám a my plníme přání, finančně podporujeme, zveme na tábory a zájemci nám sdělují, že nás objevili na základě doporučení kamaráda či známého, nebo o nás četli... A spolupracujeme i s Nemocnicí Motol v Praze.

Proč název Pink Bubble?

Růžová bublina. Martinka (pozn. redakce: zakladatelka fondu) někde kdysi četla, že když si něco přeješ, musíš svá přání zabalit do pomyslné růžové bubliny, a vypustíš je do vesmíru a ta přání se ti jednou splní.


Jaký je rozdíl mezi hodně nemocnými dětmi, už slovo rakovina vyvolává většinou děs a lítost mezi lidmi, a zdravými? Musí se s nimi jednat odlišně?

Já bych řekla, že rozdíl tam není, samozřejmě je to individuální, ale to je stejné i mezi zdravými dětmi. Jediný rozdíl je, že především mladiství musí být hodně izolovaní vzhledem ke svojí narušené imunitě, jsou vlastně uzavření a mohou se pohybovat jen na sociálních sítích a spojení s kamarády lze jen přes počítač. Děti, které mohou, jezdí s námi na různé ozdravné tábory, campingy, lodě apod. a oceňují, když se k nim právě chováme normálně jako ke zdravým dětem, nechtějí cítit soustrast či litování.


Jaká bývají přání, která pak plníte?

Nejčastěji je to právě elektronika, jsou to telefony, tablety, to je vlastně nejčastější, protože jak je člověk nemocí upoutaný třeba půl roku i rok v izolaci, tak potřebuje nějaké spojení s okolním světem, elektronika prostě vládne světu.


Bylo nějaké originální přání, se kterým se běžně nesetkáváte, které jste plnili?

Co se mi teď jako první vybavilo, byl detektor kovu nebo zavážecí rybářská loďka, která je zapotřebí pro zavážení při kapřích závodech. Platíme ale třeba i kurzy herectví, studium na škole, školné.


Takže podporujete i vzdělávání.

Ano i vzdělávání. Někdy vnímáme, že bychom měli ještě víc děkovat dárcům, protože bez nich bychom ta přání nemohli plnit a příští rok chystáme k desetiletému výročí nadace právě překvapení jako poděkování dárcům a už dnes se o tom hodně bavíme v kanceláři.

Jsem moc ráda, že jsme dnes na Mělníku, pohybujeme se samozřejmě nejvíc v Praze, ale mám ráda, když jsme i v jiných městech, kde je fajn atmosféra, taková milá a vždycky z těch akcí všichni přijedou rozzáření a s velkým srdcem, když na akcích slyší: to je krásné, co děláte.

V sobotu na akci pomáhala nadaci i "jejich" onkologická pacientka Karolína Žehová, která prozradila, jak se prala a pere s touto zákeřnou nemocí.

Povíte nám něco o své nemoci a boji s ní?

Je mi 24 let a prodělala jsem rakovinu lymfatického systému. Léčila jsem se dva a půl roku, podstoupila jsem chemoterapii, po ukončení léčby se mi rakovina do tří měsíců vrátila, takže jsem musela podstoupit vysokodávkovou chemoterapii s transplantací kmenových buněk, ale mohla jsem být sama sobě dárcem a nemusela jsem vyhledávat dárce jinde. A potom následovala začišťovací léčba na radiologické terapii a tu jsem ukončila před necelým měsícem.


A Pink Bubble Vám splnil nějaké přání?

Ano, nadace mi splnila přání. Já jsem si přála nový vysavač, protože mám pejska a během transplantace musíte udržovat domácnost v absolutní čistotě a klasický vysavač byl pro mě hodně fyzicky náročný, takže tohle bylo pro mě úleva a ono to i vytírá.

A ještě jsem požádala o televizi. Měla jsem doma malou televizku, na kterou jsem sotva viděla, protože jsem po transplantaci téměř oslepla, nemůžu zaostřovat zrak, tak jsem si to vykompenzovala velkou televizí.


A teď jak vidím, s nadací spolupracujete a při dnešní akci Mělník pro OnkoBubliny pomáháte.

No, snažím se občas naháčkovat nějaké hračky pro děti, které se pak dávají onkologickým dětem do nemocnice. Moje hračky jsou i ke koupi na dnešní akci a výtěžek z prodeje jde do sbírky nadace. A protože se o nás hezky starají, jsme s nimi v neustálém kontaktu, zajímají se, jak se máme, tak se to snažím trochu vracet, protože mi hodně pomohli v mém krušném období.


Pink Bubble ZDE.

"Pomáháme mladým v boji s rakovinou

Podporujeme děti a mladé lidi, kterým život zkomplikovalo onkologické onemocnění. Dospívání je náročné samo o sobě a nádorové onemocnění znamená velkou zátěž navíc. Pro tělo i pro citlivou duši. Byli bychom rádi, kdyby nejen malé, ale i starší a čerstvě dospělé „děti“ věděly, že se mají o koho opřít ve chvílích, kdy hledají oporu. Ať už je to v průběhu léčby, v době rekonvalescence nebo při následném návratu do každodenního života".


Potlesk patří všem, kteří se podíleli na sobotní sbírce pro nadaci Pink Bubble, a společně dali dohromady úžasnou částku, které rozhodně není zanedbatelná.


173 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios


bottom of page