top of page
  • Marta Dušková

Plánovaný tunel Líbeznice bude prodloužen

Přesně před rokem vstoupily v platnost výrazně navýšené hlukové limity a nezastavil je ani nesouhlas a odpor veřejnosti či samospráv. Navýšení limitů o +5 dB je zakotveno v Nařízení vlády č. 433/2022, o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací.

Koridor D8, která spojuje 35 obcí v okolí dálnice D8, vydal společné stanovisko 34 samospráv k ročnímu výročí navýšení hlukových limitů a k tunelu Líbeznice jako novému standardu VRT Podřipsko a dalších souvisejících staveb.

Prodloužení plánovaného tunelu v Líbeznicích, který bude sloužit vysokorychlostním vlakům na trase Praha-Drážďany, z dosavadních 2 700 metrů na 3 400 metrů považuje sdružení obcí Koridor D8 za velký úspěch. Původně měla trať vést po povrchu, což by se projevilo velkou hlukovou zátěží pro obyvatele. Toto minimalizování negativních dopadů na životní prostředí a kvalitu lidského života by se však nemělo týkat jen Líbeznic.

To je také téma společného stanoviska 34 samospráv, ke kterému se připojily obce Bašť, Bohušovice nad Ohří, Brňany, Bříza, Černouček, Dřínov, Dušníky, Hrobce,

Husinec, Kleneč, Klíčany, Ledčice, Loucká, Máslovice, Mnetěš, Nelahozeves,

Nová Ves, Panenské Břežany, Postřižín, Odolena Voda, Předboj, Přestavlky,

Račiněves, Sedlec, Straškov-Vodochody, Úžice, Veliká Ves, Veltrusy, Větrušice,

Vraňany, Vražkov, Zdiby, Zlosyň a Židovice. Úplné znění stanoviska je zveřejněno na Společné stanovisko tunel Líbeznice_podpisyKD8.pdf - Disk Google. Obce očekávají, že dlouhodobě diskutované požadavky budou Správou železnic akceptovány.

 

247 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page