top of page
  • Marta Dušková

Po tři festivalové dny byl v hlavní roli komiks

Galerie Naproti v Městské knihovně Mělník patřila minulý týden Mělnickému Komiksfestu, který zahájil letos svůj první ročník. Festival je v plánu i na příští rok a pokračování si určitě zaslouží.

Festivalový program nabízel zajímavé zážitky. Nechyběly výstavy, besedy, workshopy, jarmark komiksů, veřejný poslech audioknih na motivy komiksu. Po tři dny si večer mohli užít návštěvníci Raistův malý videomaping, nechybělo ani divadlo a film.

Galerie Naproti byla plná komiksů nejen v podobě výstavy na zdech, ale komiks se maloval i na zemi na koberci. Pro děti byl připraven i unikátní workshop Komiksové vyšívání pod vedením lektorky Mariany Novotné.

Galerii Naproti a prostor na náměstí Karla IV. před knihovnou patří výstavě Problémy druhej lidí, která byla součástí festivalu a je možné i shlédnout až do 23. února 2023.

Kolektivní výstava ilustrací z původních českých komiksů je vytvořena autorkami podle jejich vlastních prožitků. Představuje ilustrace ke knize Bez vlasů Štěpánky Jislové, venkovní výstava s názvem Lymfon City autorky Lucie Trávníčkové je plná pocitů z onemocnění rakovinou a následné onkologické léčby. Monika Baudyšová se věnuje prostřednictvím komiksu Bezdětná neplodnosti. Naopak ilustrátorka Marie König Dudziaková přes komiks V očekávání zaznamenává prožívání svého těhotenství.


"Nejdrsnější na životě je, že člověk furt musí řešit problémy druhejch lidí." Charles Bukowski

Slovo redaktorky

Ojedinělý projekt formou festivalu, který připravila Městská knihovna Mělník, zaslouží rozhodně potlesk. Projekt nejen pro děti byl plný zážitků, vzdělávání a v neposlední řadě zaměření se na témata, o kterých se moc nemluví. Za tímto smysluplným projektem je vidět nejen množství práce, ale i radost z této činnosti. Obdiv patří všem, kteří se na organizaci festivalu podíleli a rozhodně si projekt zaslouží pokračování, tak ahoj příští rok.


Závěrečné představení autorek převzato ze stránek www.mekuc.cz. Venkovní výstavu na náměstí Karla IV. je možné si prohlédnout u článku Náměstí Karla IV. ovládl komiks plný černého humoru (kanalem.com).24 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page