top of page
  • Marta Dušková

Pouť v chrámu je věnována památce svaté Ludmily

MĚLNÍK - Chrám sv. Petra a Pavla v Mělníku bude v sobotu 26. září patřit další z řady akcí věnované poctě sv. Ludmily u příležitosti 1 160 let od jejího narození, první historické české kněžny, dcery knížete Slavibora ze Pšova, dnešního Mělníka a první české světice, patronky země české a babičky sv. Václava.


Římskokatolická farnost probošství Mělník zve na Pouť ke cti sv. Ludmily do krásného chrámu. Chrám bude v sobotu otevřen od 8 hodin a do 9.30 hodin je možnost tiché modlitby před relikvií. V 10 hodin následuje slavnostní mše svatá.


Přednáška s názvem Svatá Ludmila a její vztah k Mělníku v podání Petra Meduny začíná ve 14 hodin. Pouť uzavře v 17 hodin koncert Schola Gregoriana Pragensis Svatá Ludmila a patroni české země.


Chrám je jedním z nejstarších kostelů v Čechách. Trojlodní gotický kostel s vévodící věží, která má čtvercový půdorys s barokním zakončením, je dominantou města. První písemná zmínka o kostelu je z 12. století, kdy zásahem blesku vyhořel a na jeho místě byl postaven nový. Mělnický chrám je jednou z nejhodnotnějších staveb celých Čech a lze na něm nalézt románský, gotický, renezanční, barokní i historizující sloh.

Je důstojným místem připomenutí památky svaté Ludmily.


Názor redaktorky

V chrámu jsem byla několikrát, a i když nejsem věřící, jeho velkolepost mě uchvacuje. Dýchá na mě historie a umění minulosti. Rozhodně stojí za vidění a pouť je k tomu dobrou příležitostí.

5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page