top of page
  • Marta Dušková

Povinnost zaměstnavatelů zajistit lékařské prohlídky se s novým rokem ruší

Ministerstvo zdravotnictví ruší od ledna 2023 pravidelné lékařské prohlídky u profesí, kde pro zaměstnance nejsou zdravotní rizika. Vstupní prohlídky zatím zůstávají, ale i ty by měly projít změnou prostřednictvím změny zákona.

Novelu vyhlášky představilo na tiskové konferenci v úterý 20. prosince Ministerstvo zdravotnictví se zástupci Hospodářské komory ČR a Svazu průmyslu a dopravy ČR. Podle Hospodářské komory ušetří zaměstnavatelé stovky milionů ročně.


Poskytování a provádění periodických pracovnělékařských prohlídek bude povinně prováděno pouze u profesí, které jsou podle zákona o ochraně veřejného zdraví zařazeny do rizikových kategorií, spadají do profesních rizik, nebo u nichž jsou součástí rizikové faktory, které vylučují nebo omezují zdravotní způsobilost k práci.


"Druhým krokem bude zrušení vstupních prohlídek, třetím krokem zrušení potravinářského průkazu a dále zrušení zařazování prací do kategorií," řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Pro zrušení vstupních prohlídek u bezrizikových prací je podle něj třeba změna zákona.


Podrobné informace na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví Ministerstvo zdravotnictví ruší povinné periodické pracovnělékařské prohlídky u nerizikových profesí – Ministerstvo zdravotnictví (mzcr.cz).

280 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page