top of page
  • Marta Dušková

Pozor na další podvody prostřednictvím telefonů!

V současné době se dostává do Česka další z metod podvodů, jak vylákat větší finanční obnos z nic netušících obětí. Dostává se sem spoofing telefonních čísel. Spoofing je chytrým trikem, kdy se podvodník vydává za někoho jiného ve snaze o finanční obohacení, získání osobních údajů nebo jiné poškození druhé strany. Má mnoho podob a ne vždy je ho snadné odhalit. Podvodníci se maskují za pravé telefonní číslo, e-mail, IP adresu či věrohodně vypadající webovou stránku. I pozorný uživatel tak může naletět a udělat chybu, která ho bude stát v lepším případě ztrátu citlivých dat, v horším desítky či stovky tisíc korun.


Zdroj: Policie ČR

Podvodník dokáže volat z důvěryhodného telefonního čísla, které mají lidé uloženy třeba v telefonu. V cizině už takto došlo k vydírání rodičů údajně unesených dětí. Podvodník volá z telefonního čísla dítěte a tvrdí, že dítě unesl a vyžaduje výkupné. Dítě zatím sedí v klidu ve škole a mobil má v aktovce. Útočník dokázal napodobit jeho číslo.

Policie ČR upozorňuje na taková podvodná jednání na www.policie.cz:

"Kriminalisté zaznamenávají případy podvodů s milionovými škodami. Pachatelé přicházejí s novým způsobem vylákání peněz, který je pro oběť velmi obtížné odhalit. Podvody jsou páchány prostřednictvím jedné z metod sociálního inženýrství, tzv. vishingu.


Podvody jsou často založeny na principu telefonních hovorů, kdy se volající představí jako pracovník banky, který zjistil napadení účtu volaného. Fiktivní bankovní úředník vystraší různými tvrzeními osobu, které volá, a přiměje jí peníze z účtu převést na bankovní účet, který označí jako bezpečný. Tvrdí přitom, že se jedná pouze o dočasné bezpečnostní opatření. Věrohodnost pokynů fiktivního bankovního úředníka umocňuje často další telefonát, tentokrát osoby vydávající se za policistu. Ten potvrzuje volanému tvrzení uvedená v prvním telefonátu a nezbytnost převedení peněz na bezpečnější účet.


Tvrzení podvodníků bývají velmi věrohodná. Často předem disponují informací o skutečné bankovní instituci, ve které má volaný svůj účet. K tomu využívají tzv. spoofingu telefonního čísla, což znamená, že dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo, tedy i infolinku banky nebo atp..


Kromě peněz získávají podvodníci také citlivé osobní údaje, které mohou kdykoliv zneužít. Setkáte-li se tedy s podvodným jednáním s popisovaným průběhem, neváhejte kontaktovat Policii ČR, ale také svojí banku. Včasné kroky ještě mohou zvrátit ztrátu peněz".


Jediná obrana, jak lze odhalit, že jde o podvod, je ukončit hovor a zpětně volat a mělo by již dojít ke spojení se správným uživatelem, který je uložen v telefonu.


Preventivní informace zveřejňuje na svých stránkách Policie České republiky:


Varování na podvodné prozvánění, další typ podvodu vyšlo na Kanál eM ZDE.

28 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page