top of page
Marta Dušková

Pozor na nekvalitní hračky, škodí dětem

Hračka jako vánoční dárek pro děti je jistě celkem častá volba. Je třeba si ale připomenout, na co si dát pozor, některé výrobky mohou děti ohrozit na zdraví nebo i na životě.

Podle platné legislativy musí být hračky bezpečné a zdravotně nezávadné a dovozce či výrobce je povinen to zajistit. Uvádět na trh bezpečné hračky je dáno jednotnými pravidly v celé Evropské unii.

Je třeba si ale uvědomit, že na trhu nejsou dostupné jen výrobky z prověřených zdrojů a od seriózních výrobců či dovozců. Hračky musí splňovat požadavky vztahující se na fyzikální a mechanické vlastnosti hraček, na hořlavost, chemickou bezpečnost, omyvatelnost a hygienu. Pokud hračka požadavkům vyhovuje, má na sobě či obalu uvedeno označení CE, což je jakýsi „pas“ hraček pro vstup na trh EU.

Státní zdravotní ústav radí, na co si dát při nákupech hraček pozor. Rizikové nákupy nejen hraček jsou samozřejmě na neověřených e-shopech či některých tržištích. Upozornit by měla už příliš nízká cena. Hračka z plastů může například obsahovat nebezpečné ftaláty a varovným signálem bývá nápadná měkkost nebo vláčnost materiálu a chemický zápach. Ftaláty se používají na změkčení plastů a pro lidský organismus jsou nebezpečné. Z textilních hraček se zase mohou uvolňovat aromatické aminy z barviv či formaldehyd. Tyto látky mohou při dlouhodobé expozici v dětství způsobovat vznik nádorů v dospělosti.

Někdy je těžké pro laika rozpoznat nebezpečí hračky, je tedy lépe se zaměřit na ověřené zdroje, výrobce a prodejce a požadovat případně předložení certifikátů zdravotní nezávadnosti.

Je zde k dispozici i brožura s názvem Bezpečnost hraček untitled.

5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page