top of page
  • Marta Dušková

Pozor na podvodné prozvánění! Nevolejte zpět na neznámá čísla!

Český telekomunikační úřad varuje před podvodnými hovory.

Pozor na neznámá čísla.


Český telekomunikační úřad (ČTÚ) opět zaznamenal v poslední době větší počet podvodných volání. Útočník krátce prozvoní, aby nebylo možno telefon zvednout, a pak čeká. Pokud uživatel zavolá zpět na zmeškané volání, je mu účtována vysoká cena hovoru. V současné době se jedná nejčastěji o vyzvánění z čísel, která začínají předvolbou + 94 patřící Srí Lance. Podvodná volání tohoto druhu bývají zpravidla ze zahraničí, jak uvedl na svém webu ČTÚ ZDE dne 11. srpna.Jedinou obranou proti těmto útočníkům je prevence. Nevolat zpět na zmeškaná neznámá telefonní čísla. Tomuto podvodu se říká wangiri, které je zkrácenou podobou spojení slov "one ring and cut", tedy jednorázové prozvonění a položení.

K dalším podezřelým předvolbám patří např. +236, +225 či +213. Předvolba České republiky je +420 či 00420. Neznámé číslo je možné si prověřit na internetu, kde jsou zveřejňovány na základě uživatelských recenzí informace o zkušenostech s konkrétními čísly, například na stránkách http://www.muzutozvednout.cz/, http://www.kdovolal.cz/ či http://www.kdomivolal.cz/.


Operátoři podezřelá telefonní čísla obvykle blokují, ale podvodníci používají neustále nová a nová čísla. A vzhledem k tomu, že uživatel hovor uskuteční ze své vlastní vůle, protože zavolá na zmeškaný hovor zpět, nelze příliš spoléhat na úspěch při reklamaci.

Jedinou obranou je ignorovat tato rychlá podvodná prozvánění.

394 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page