top of page
  • Marta Dušková

Pozor na rizikové e-shopy především nyní v předvánočním čase!

Vánoce se blíží, všichni nakupují dárky a možná z nedostatku času není věnována pozornost některým podezřelým nabídkám výrobků nabízených za neskutečně nízkou cenu, která rozhodně nemůže odpovídat hodnotě výrobku prezentovaného na fotografiích.

Obzvlášť teď v předvánočním období je zapotřebí si dát pozor na úžasné nabídky a zkontrolovat provozovatele webu. Pokud není uvedena identifikace, název firmy, IČ, žádná adresa a z kontaktních údajů pouze email, je to hodně podezřelé.


A kdo má zkušenosti s nakupováním přes e-shopy, přijde mu podezřelá i nabídka. Například celá sada kožených tašek, na první pohled nádherných a krásně zpracovaných za cenu 1400,- Kč je naprosto nevěrohodná. A nezachrání to ani avizovaná sleva, protože ani za původní cenu není možné nikde zakoupit ručně zpracované kožené výrobky v prezentované kvalitě.


Firmy nabízejí svoje výrobky přes reklamu na facebooku a podle komentářů pod příspěvkem chválící kvalitu a krásu kabelek už musí mít tolik objednávek, že je rozhodně nemohou ani při nejlepší vůli splnit.


Na rizikové e-shopy se zaměřuje Česká obchodní inspekce a některé uvádí na www.coi.cz/rizikove. Seznam rizikových e-shopů je pouze doporučením pro spotřebitele, aby si dali pozor a nákup důkladně zvážili. A samozřejmě, že pokud není internetový obchod uveden v seznamu, neznamená to, že nákup je tam bezpečný.


Na webových stránkách České obchodní inspekce Rizikové e-shopy – COI je zveřejněn seznam dosud známých rizikových e-shopů. U většiny je uvedeno upozornění tohoto znění: Jako provozovatel webu není uveden nikdo, stránky jsou tedy zcela anonymní a spotřebitel neví, s kým uzavírá kupní smlouvu a vůči komu může nárokovat svá práva. Před nákupem na těchto stránkách Česká obchodní inspekce varuje“.


V některých případech takové weby využívají a parazitují na jménech renomovaných internetových obchodů. Zneužijí podobně znějícího názvu a stačí chvilka nepozornosti a zákazník si změny nevšimne. Mezi rizikovými e-shopy je uveden i Balando.cz, kde může velmi snadno dojít k záměně velmi renomovaného obchodu, který se liší jen jiným počátečním písmenem. A není to jediný případ.


Slovo redaktorky

Na úvod popsaný případ je skutečný, není smyšlený a narazila jsem na něj náhodou na facebooku. Nabídka se mi hned na první pohled zdála podezřelá a neuvěřitelná, tak jsem se tím začala zabývat. Už webové stránky odpovídají přesně scénáři, který popisuje ČOI u podvodných e-shopů. A nikde na internetu, kromě stránek e-shopu nenajdete o firmě ani zmínku.

Pozor na podvodné e-shopy! Může se stát, že vám přijde zboží v jiné kvalitě, než jste si objednali, v tom horším případě žádné a peníze zpátky také neuvidíte.


43 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page