top of page
  • Marta Dušková

Průvod čertů Krampusáků projde městem Kralupy

Krampus show, pochod Krampusáků se uskuteční v Kralupech nad Vltavou v pátek 3. prosince od 17 hodin. Průvod projde přes město do zahrady KaSS Vltava.


Během této akce platí mimořádná opatření:

Veškerá zvířátka nechte doma

Zákaz kouření blízko krampusáka

Zákaz veškerých pyrotechniky jako jsou petardy atd...

Nesahat krampusákům na rohy a podobně.

Žádáme vás a prosíme, abyste byli ohleduplní ke krampusákům a nijak je neprovokovali.

Krampusáci www.krampusaci.cz je několika členná skupina, která vystupuje v maskách Krampus. Slovo krampus označuje alpské strašidlo a tento výraz vznikl původně v rakouských Alpách. Je ekvivalentem českého slova čert.

Z historie z www.krampusaci.cz:

„Rakušané mají tradiční zvyk pořádat velkolepé průvody čertů, kterých se účastní každý rok obrovské množství přihlížejících diváků, místních obyvatel i turistů. Čerti mají nasazené masky, které jsou vyřezávané z borového nebo lipového dřeva a možná vás překvapí, že jsou ručně malované. Každá maska má rohy, které jsou pravé, většinou se jedná o rohy beranů, koz nebo dokonce v některých případech i rohy mufloní. Kožichy čertů jsou ušity z pravé kůže horských ovcí či koz. Je také pravidlem, že krampus má kolem pasu kravský zvon. Kromě toho by měl mít také kravský ocas s vrbovým, popř. březovým proutím potřebným na šlehání. Zajímavostí je, že někteří krampusáci s sebou nosí i nůše, do kterých mohou dát nezbedné děti. Zkuste uhodnout, jak těžká může být kompletní výzbroj tradičního krampusáka. Pokud jste tipovali přibližně 30 kg, tak jste hádali správně. Možná by vás mohlo také zajímat, že průvody jednotlivých skupin krampusáků se vždy něčím odlišují, nikdy není pořádán průvod ve stejném stylu. Tradice i kostýmy s maskami se dědí z generace na generaci“.324 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page