top of page
  • Marta Dušková

Průvod sv. Martina projde Mělníkem po dvacáté šesté

Průvod sv. Martina letos vstoupí do svého 26. ročníku. Jedná se o tradiční akci, kterou pořádá město Mělník každý rok. Letos průvod vyrazí v pátek 11. listopadu v 17.15 hodin.

Průvod vyjde od Základní školy Jungmannovy sady a dorazí na náměstí Míru, kde už na návštěvníky čeká vystoupení šermířské skupiny AKVILO a BOHEMIA SANGUIS.

Každý rok jsou na náměstí Míru stánky, kde je možné zakoupit výrobky žáků, jejichž výtěžek z prodeje bude věnován na konto Stonožka a další charitativní projekty.

Svátek svatého Martina se slaví 11. listopadu, v den pohřbu svatého Martina a většinou tento svátek v domácnostech i restauracích připomíná pečená svatomartinská husa.


Kde se vzala tato tradice?

Svatého Martina s husami pojí hned dvě legendy. První praví, že husy svatého Martina rušily při kázání tolik, že nyní za to pykají na svatomartinském pekáči. Druhá legenda je o tom, že se Martin před svou volbou biskupem ze skromnosti skrýval v husníku, ale husy ho prozradily svým kdákáním.


Je jedno, jak to bylo. Jisté je že biskup Martin zemřel 8. listopadu, 11. listopadu byl pohřben a v tomto období lidé zabíjeli husy před zimou a dopřávali si tučnou pečínku. Po tomto svátku totiž nastává advent, což dříve znamenalo období půstu až do Vánoc, takže husa vlastně byla symbolem posledního hodování před půstem.

197 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page