top of page
  • Marta Dušková

Pro děti chceme jen to nejlepší!

Státní zdravotní ústav opakovaně upozorňuje, že některé materiály používané k výrobě umělých povrchů hřišť mohou uvolňovat karcinogenní látky.

Na tuto skutečnost upozorňuje i Národní zdravotnický informační portál:

„Někteří z nás si možná pamatují, jak se hromadně rušila dříve vystavená dětská hřiště s argumentem, že nejsou pro děti dost bezpečná a mohlo by na nich dojít k úrazu. Jak se dnes ukazuje, řada z těchto hřišť byla nahrazena hřišti, která sice zaručí měkký dopad v případě pádu z prolézačky, umělý povrch je ale pro lidský organismus toxický. Na problematiku teď aktivně upozorňuje Státní zdravotní ústav, který uvádí, že některé materiály používané k výrobě povrchů hřišť totiž mohou uvolňovat karcinogenní látky. Škodlivé pak mohou být jak při dotyku s kůží dítěte, tak i odpařováním toxických látek do ovzduší“.

Nebezpečnost látek, které se uvolňují z umělých povrchů hřišť a sportovišť (například polycyklické aromatické uhlovodíky, ftaláty, těžké kovy, benzen, bisfenoly, perfluorované a polyfluorované alkylové látky (PFAS) a další), se zvyšuje díky působení na lidský organismus dlouhodobě a opakovaně. A obzvlášť děti jsou citlivou skupinou vůči expozici těchto škodlivých látek.

Při pořizování umělých povrchů pro dětské hřiště, sportoviště a další provozy je nutností vyžadovat od dodavatelů certifikaci výrobků s důrazem na zdravotní nezávadnost. Jedná se konkrétně certifikáty zdravotní nezávadnosti umělého povrchu z hlediska uvolňování chemických látek. Ne každý certifikát, který výrobci předloží, musí být zaměřen právě na tuto zdravotní nezávadnost. 

Vydané certifikáty slouží výrobcům a dovozcům k vypracování prohlášení o shodě podle příslušného nařízení vlády (§6, č. 173 1997 Sb. ve znění nařízení vlády č. 88 2010 Sb.). Zřizovatelům hřišť i dalších sportovišť slouží jako potvrzení třetí strany o bezpečnosti použitých zařízení. 

 

4 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Σχόλια


bottom of page