top of page
  • Marta Dušková

První kameny zmizelých v Mělníku položil německý umělec Gunter Demnig

Město Mělník se ve čtvrtek 14. července 2022 zařadilo mezi města, kde jsou instalovány kameny zmizelých – Stolpersteine, doslova kameny, o které je třeba klopýtnout či zavadit pohledem.

Slavnostního položení kamenů zmizelých v Mělníku se zúčastnil sám autor projektu německý umělec Gunter Demnig, který první kameny v daném městě, kde jsou pokládány poprvé, pokládá vždy sám za pomoci nářadí, které si vozí s sebou. Po celé Evropě vlastnoručně položil již devadesát tisíc kamenů zmizelých.

První tři dlažební kostky s mosazným povrchem velké 10x10 cm, na kterých jsou vyryty iniciály zmizelých, jsou vsazeny před domem čp. 4 na náměstí Míru a připomínají Hynka, Gustavu a Rudolfa Flussovi. Další kameny byly ve čtvrtek umístěny před domem čp. 183 na náměstí Karla IV a připomínají rodinu Freundovu, dále na chodníku před čp. 179 Seifertova ulice, kde bydlela rodina Radnicova. Čtvrtým místem, kde byly kameny zmizelých vloženy, je chodník před domem čp. 332 na ulici Pražská a připomíná památku rodiny Metzgerových.


V historickém centu města bylo rozmístěno na čtyřech místech celkem 13 pamětních kamenů za účasti německého umělce Guntera Demniga, senátora Petra Holečka, předsedy Židovské obce v Praze Františka Bányai a dalších hostů. Slavnostní položení kamenů zahájil místostarosta města Mělník Petr Volf.

Německý umělec Gunter Demnig stojí za zrodem tohoto projektu, který má vést ke krátkému zastavení a zamyšlení, a první kámen položil 16. prosince 1992 před radnici v Kolíně nad Rýnem a sám je dosud pokládá po celé Evropě. Od roku 2008 jsou pokládány i na chodnících v českých městech. Stolpersteine se zpravidla nacházejí před posledním místem pobytu obětí a ve velké většině případů se jednalo o osoby židovského původu.

Záměr Demnigova projektu je skutečnost, že každá oběť má svůj vlastní Stolpersteine, protože ve vyhlazovacích táborech Němci vězňům jejich jména sebrali a nahradili je čísly bez identity, minulosti a vzpomínek.


A prostřednictvím kamenů vsazených do chodníku se každému umučenému člověku vrací vlastní jméno a důstojnost.128 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page