top of page
  • Marta Dušková

Rádi cestujete na dovolenou se svým domácím mazlíčkem? Za jakých podmínek je to možné?

Nastává čas letních prázdnin a dovolených, a to je období výjezdů do zahraničí. Hodně lidí na dovolenou do zahraničí cestuje v doprovodu zvířecího společníka.Za jakých podmínek je možné s mazlíčkem vycestovat a co je třeba splňovat z hlediska veterinární legislativy?

Cestování s domácími mazlíčky po členských zemích Evropské unie se řídí zvláštní unijní legislativou, která upravuje cestování se psy, kočkami a fretkami. Tato pravidla platí pro neobchodní přesuny, kdy není cílem prodej či převod vlastnictví zvířete na jinou osobu. Při cestování se zvířetem mimo EU je nutné se řídit podmínkami konkrétní třetí země.


Chovatel si před cestou musí zajistit pro své zvíře pas u schváleného soukromého veterinárního lékaře a pas platí ve všech členských státech EU. U pasu musí být uvedena osoba, která zvíře doprovází, což bývá většinou majitel. V případě doprovodu někým jiným musí být ještě písemné zmocnění majitelem.


Pes, kočka či fretka starší 12 týdnů musí mít platné očkování proti vzteklině a vycestovat může až 21 dní po očkování. Před očkováním a vydáním pasu musí být zvíře očipováno.


Před cestou do Irska, na Maltu a do Finska musí být pes navíc odčerven a to 120 až 24 hodin před vstupem do státu. Tento úkon musí být veterinárním lékařem poznamenán do pasu. V některých zemích může nastat problém s cestujícími psy, kteří patří mezi bojová plemena. Je doporučeno v takovém případě vznést dotaz na veterinární autoritu té které země.


Podrobné informace k cestování se zvířaty jsou zveřejněny v článku Pravidla pro cestování se zvířaty do zahraničí – Státní veterinární správa (svscr.cz).


Seznam veterinárních lékařů schválených Krajskou veterinární správou pro vybrané činnosti je k dispozici na stránce Soukromí veterinární lékaři schválení KVS pro vybrané činnosti – Státní veterinární správa (svscr.cz).


Použité foto zdroj SVS

32 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Σχόλια


bottom of page