top of page
  • Marta Dušková

Sčítání není žádná novinka, sčítáme se od roku 1869

K téhle mojí dnešní úvaze, nebo co to je, mě přiměly komentáře, na které neustále narážím a je z nich znát, že znalosti týkající se sčítání jsou velmi slabé. Někteří lidé jej považují za výmysl současné garnitury a vměšování se do svého soukromí a velmi vehementně brojí proti sčítání.


Takže trochu historie, o které už jsem v magazínu sice psala, ale není na škodu ji opět připomenout.


Sčítání je součástí statistiky v každé zemi a v České republice se koná od roku 1869 každých deset let. Na základě tohoto sčítání výsledky poskytnou obrázek o ekonomické situaci a ve spojení s údaji o vzdělání, bydlení či složení domácnosti je možné plánovat výstavbu škol, školek, nových bytů, sledovat nabídku práce apod. podle jednotlivých regionů.


Bez těchto informací by se nemohl plánovat rozvoj ve všech oblastech života, které všichni k životu potřebujeme. Potřebujeme dát děti někam do školky či školy, potřebujeme někde bydlet, chceme, aby i středoškolské vzdělávání bylo dostupné ve všech regionech. Chceme dostupnost nákupních míst, protože jíst potřebujeme. Potřebujeme se oblékat sebe, děti apod.


Z pohledu běžného života každého z nás nelze sčítání lidu čímkoliv nahradit. Nebo má někdo nápad, jak jinak lze zlepšovat kvalitu našeho života? Jak jinak získat potřebné údaje?


Sčítání znamená šanci získat cenné informace o obyvatelstvu, které se jinak zjistit nedají.


Podle zákona o sčítání lidu, domů a bytů č. 332/2020 Sb. je sčítání povinné pro všechny a nelze se mu vyhnout. A pokud někdo nevyplní formulář online či formulář listinný, je to porušení zákona a hrozí pokuta až 10 tisíc korun.


Doporučuji využít sčítání online, které je letos novinkou. Je mnohem jednodušší, než bude tištěný formulář, lze vyplnit velmi rychle a bez problémů. Hovořím z vlastní zkušenosti, já jsem se sečetla hned v prvních dnech i s mým mužem.


Ještě ke sčítání. Někdo v komentáři psal, že o sčítání je informace jen na facebooku, tak bude dělat, že to neviděl.


Upozornění na sčítání je ve všech médiích. Informace se neustále opakují v televizi, v rozhlase a můžete se s nimi setkat ať již v médiích na internetu či v tisku.

Navíc neznalost zákona neomlouvá.


Tak snad vám shrnutí těchto informací pomůže a hurá na sčítání!

Zda jste se sečetli správně, se dozvíte na konci formuláře viz tabulka níže.


19 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page