top of page
  • Marta Dušková

Setkali jste se někdy se stalkingem?

Definice stalkingu zdroj NZIP: „Stalking je způsob nevhodného chování, které se projevuje tím, že se pachatel (anglický výraz stalker lze přeložit jako „pronásledovatel“) zaměří na nějakého člověka (svoji oběť), která ale o jeho zájem nestojí a neustále a dlouhodobě ho pronásleduje a obtěžuje (nevyžádanými esemeskami, e-maily, na skype, různými druhy chatu, telefonáty, nechtěnými pozornostmi), porušuje jeho osobní svobodu, vyhrožuje mu a tím u něj vyvolává pocity strachu“.

Stalking není jen trestným činem, ale může pronásledovanému způsobit velké zdravotní problémy v podobě úzkosti, deprese, strachu či ztrátě chuti do života. Z psychické nepohody mohou vznikat či se vyvinout další zdravotní problémy. S nebezpečným pronásledováním a obtěžováním se může setkat většina lidí nejen u sebe, ale i ve svém okolí a možná je dobré vědět, jak se v takovém případě bránit.


Stalking je trestný čin

Stalking je od roku 2010 i v České republice trestným činem, je kvalifikován v § 354 jako nebezpečné pronásledování. Pokud je oběť v ohrožení, může požádat i o krátkodobou policejní ochranu.


Za stalking lze považovat opětovné, systematické, dlouhodobé obtěžování nevyžádanými esemeskami, e-maily, skype, různé druhy chatu, telefonáty, nechtěnými pozornostmi, případné opakované cílené sledování osoby. Obsah těchto zpráv může být příjemný až veselý, ale též urážející, zastrašující. Útočník u oběti vyvolává pocit strachu.

Národní zdravotnický informační portál zveřejnil v článku Stalking | NZIP, jaké jsou projevy stalkingu a jeho příznaky, jak se stalkerovi bránit či jaká jsou rizika a důsledky a kam se v takovém případě obrátit se žádostí o pomoc.


Počet případů stalkingu se snižuje, ale problém na ústupu není. Podle psychologů oběti stalkerů prožívají podobné trauma jako přeživší leteckých katastrof.

Ilustrační foto z Pixabay – stalking, násilí8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page