top of page
  • Marta Dušková

Slavnostní odhalení pamětní desky – 80 let od operace Anthropoid

Připomenutí historických událostí roku 1942 a zavzpomínání na hrdiny operace Anthropoid se uskuteční v Kostelci nad Labem v sobotu 22. října v 15 hodin v budově Základní školy a budově Infocentra Kostelec nad Labem.

Akci s názvem Anthropoid – příběh odvahy a statečnosti zahrnuje slavnostní odhalení pamětní desky odbojářům – bývalým členům učitelského sboru v budově školy na náměstí Komenského.


V budově infocentra bude v 15.30 hodin slavnostní vernisáží zahájena putovní výstava Anthropoid – 80 let, která je spojena s prezentací prací žáků školy.


Akci doprovodí hudební vystoupení skupiny Saxband se zpěvačkou Veronikou Hálovou.

Operace Anthropoid byl krycí název pro parašutistický výsadek vyslaný během druhé světové války z Velké Británie na území Protektorátu Čechy a Morava. Tvořili ho vojáci československé exilové armády Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Byl organizován zvláštní skupinou „D“ zpravodajského odboru exilového Ministerstva národní obrany a řazen byl do první vlny výsadků.


Jednalo se o diverzní operaci, která proběhla mezi prosincem 1941 a červnem 1942. Jejím hlavním cílem bylo zlikvidovat zastupujícího říšského protektora a šéfa RSHA Reinharda Heydricha. K útoku došlo 27. května 1942 a byl úspěšný, Heydrich na jeho následky 4. června 1942 zemřel. Oba jeho strůjci zaplatili za svůj čin životem, když spolu s dalšími výsadkáři podlehli 18. června 1942 v boji s přesilou nacistických vojáků v kostele sv. Cyrila a Metoděje.


31 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page