top of page
  • Marta Dušková

Sluchadla jsou zdravotní pomůcka na předpis lékaře aneb sluchadlo není naslouchátko

Středočeský kraj zveřejnil na svých webových stránkách varování Svazu neslyšících před naslouchátky z internetu.

Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR, z. s. varuje před naslouchátky, která jsou často zaměňována se sluchadly (zdravotní kompenzační pomůckou).

Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob upozorňuje, že v poslední době jsou často inzerována naslouchátka s příslibem lepšího slyšení. Svaz důrazně varuje před nákupem těchto pomůcek. Naslouchátka nepomáhají k lepšímu slyšení (a porozumění), dokonce mohou lidem trvale poškodit sluch.


Skutečné kompenzační pomůcky, sluchadla, jsou zdravotnické prostředky, které lékař v ordinaci nastavuje pacientům individuálně, přesně dle potřeb uživatele. Může je tedy předepsat pouze lékař.


Pokud zaznamenáte u vás či vašeho blízkého zhoršení sluchu, určitě navštivte foniatrickou ambulanci, kde vám po důkladném vyšetření lékař předepíše kvalitní sluchadlo. Máte nárok na příspěvek pojišťovny, který je od letoška navýšen: od ledna 2022 má nově většina lidí nárok na dvě sluchadla s příspěvkem 7 000 korun na každé. Dosud to bylo 5100 korun na jedno sluchadlo.


Více podrobností o nároku na sluchadla naleznete ZDE: https://www.mpsv.cz/-/prispevek-na-zvlastni-pomucku.


Jaký je rozdíl mezi sluchadly a naslouchátky, vysvětluje přiložená tisková zpráva.Sluchadla versus naslouchátka: ta druhá vám poškodí sluch!

Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR, největší organizace pomáhající lidem se sluchovým handicapem, varuje před naslouchátky, která jsou často zaměňována se sluchadly (zdravotní kompenzační pomůckou). Naslouchátka, která lze koupit na různých e-shopech, mohou vážně poškodit sluch!


Koupili byste si v supermarketu dioptrické brýle? Velká většina z vás určitě ne… Málokoho by dnes asi napadlo si v supermarketu koupit dioptrické brýle (přestože v některých obchodech je stále poměrně velká nabídka). Lidé si radši zajdou k očnímu lékaři, který jim zrak zkontroluje a napíše brýle na míru. A jak to funguje, když lidé špatně slyší?


Bohužel je stále hodně těch, kteří – místo aby zašli k foniatrovi a nechali si předepsat sluchadlo, které budou mít na míru – raději si na internetu nebo v akci v supermarketu, koupí naslouchátko za pár stovek korun.

Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR zaznamenal v poslední době masivní nárůst reklamy na internetu právě na naslouchátka. Senioři a jejich příbuzní tak mohou prostřednictvím reklamy získat falešný dojem, že jim naslouchátko pomůže zlepšit porozumění řeči. NEPOMŮŽE! Svaz důrazně varuje před nákupem těchto pomůcek. Naslouchátka nejen že nepomohou k lepšímu slyšení (a porozumění), dokonce mohou lidem trvale poškodit sluch.


Sluchadla jsou zdravotnické prostředky, které lékař v ordinaci nastavuje pacientům individuálně, přesně dle potřeb uživatele. Skutečná sluchadla tak zvýrazňují pouze ty zvuky, které je třeba zesílit – například k lepšímu porozumění řeči.


„Naopak naslouchátka, která jsou inzerovaná, jsou pouhými zesilovači zvuků. Znamená to, že zesílí naprosto všechny zvuky – i zvuky v pozadí – a zároveň i zvuky, které slyšíte dobře a jejichž zesílení nepotřebujete. Porozumění řeči se tak smazává. A co je ještě horší – dlouhodobé používání těchto naslouchátek může sluch i trvale poškodit. Jejich zesílení totiž není vhodně korigováno,“ varuje Jaroslav Paur, ředitel Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR.


Jaký je tedy správný postup při zhoršení sluchu? Je třeba navštívit foniatrickou ordinaci, ve které lékař předepíše kvalitní sluchadlo. To do určité výše hradí zdravotní pojišťovny.

„Zatímco dříve byla maximální výše příspěvku 5 100 korun – a to ještě jen na jedno sluchadlo – od ledna 2022 má nově většina lidí nárok na dvě sluchadla s příspěvkem 7 000 korun na každé. V těchto cenových relacích tak získáte již vysoce kvalitní digitální přístroj,“ popisuje Šárka Prokopiusová, prezidentka Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR.

2 553 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

1 Comment


Guest
Jul 14, 2023

na dvě nemá nárok většina !!! Děti do 18 let včetně mají nárok na příspěvek na dvě sluchadla a nebo na dvě sluchadla mají dospělí hluchoněmí pacienti.

Like
bottom of page