top of page
  • Obrázek autorakanalemmelnik

Sokoli již obhlíží hnízdní budku. Námluvy se odehrají na přelomu února a března

V neratovické Spolaně kamery zachytily sokola stěhovavého, jak si obhlíží nový příbytek. Zatím není jasné, zda v něm zahnízdí. Sokoli se v chemickém podniku vyskytují od roku 2018 a loni poprvé hnízdili v budce na koloně v druhé části areálu, tudíž mimo hledáček kamery. Vystrnadili odsud předchozí nájemníky – poštolky. Původní budku si tak pro sebe vyhlídli holubi, dokud si sameček sokola nepřilétl zjednat nápravu. Ani letos tak o dramata nouze nebude. Hnízdění bude možné sledovat online na www.starameseosokoly.cz.

„Hnízdění sokolů, tedy období od námluv až po vyvedení mladých, začíná na konci února. Do té doby žije sokolí pár svým obvyklým tempem: letá po okolí, loví potravu a odpočívá. Když se vylíhnou mláďata, následují dva měsíce ustavičné péče, aby mohla v červenci opustit hnízdo a vydat se do světa. Zejména samičky bývají velké cestovatelky. Sokoly narozené v Česku jsme zaznamenali v Německu, Francii nebo třeba na severu Španělska. Poté čeká rodiče zasloužený odpočinek až do období dalších námluv,“ shrnuje koloběh života sokola stěhovavého ornitolog Václav Beran ze sdružení ALKA Wildlife. Hnízdění sokolích párů bude možné i letos sledovat online na adrese www.starameseosokoly.cz.


Sokol stěhovavý patří mezi kriticky ohrožený druh a v České republice se vyskytuje jen přibližně 120 párů. Jelikož si tento dravec hnízdo sám nestaví, nejčastěji ho najdeme ve skalách, nebo překvapivě v průmyslových areálech. Vybírá si vysoko položená místa, kde bude mít dobrý rozhled, klid a dostatek potravy. Ve Spolaně se již vylíhlo 6 mláďat a celkem se na komínech skupiny ORLEN Unipetrol od roku 2011 vylíhlo 40 sokolíků.


Pavel Kaidl, tiskový mluvčí Orlen Unipetrol

18 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page