top of page
  • Obrázek autorakanalemmelnik

Sokoli v ORLEN Unipetrolu zahájili jarní sezonu. Sledujte online jejich hnízdění a vylíhnutí mladých

Sokoli stěhovaví se i letos usadili ve výrobních areálech skupiny ORLEN Unipetrol a čekají mláďata. Zájemci mohou jejich hnízdění sledovat online ze tří kamer na webu starameseosokoly.cz. Na komínu v litvínovské chemičce zahřívá samička tohoto kriticky ohroženého dravce dvě vajíčka, zatímco v Kralupech nad Vltavou a Neratovicích je jejich počet zatím velkou neznámou. Sokoli se na svá oblíbená hnízdiště pravidelně vrací, aby zde vyvedli mladé. Právě průmyslové výrobní areály jim poskytují dostatek klidu a potravy. Hnízdění sokolích párů v ORLEN Unipetrolu zaznamenává ornitolog Václav Beran ze sdružení ALKA Wildlife již od roku 2011 a doposud se zde vylíhlo 30 mláďat.

Sokoli stěhovaví hnízdí na pěti komínech ORLEN Unipetrolu, a to na dvou v Litvínově a Neratovicích a jednom v Kralupech nad Vltavou. Loni poprvé mohli zájemci sledovat litvínovskou sokolí rodinku v přímém přenosu.

„Pro velký úspěch byly letos naistalovány kamery i na komín v Kralupech a Neratovicích, celkem tak vysíláme ze tří lokalit. Hnízdění sokolů stěhovavých podporujeme v našich areálech už deset let. Přímým přenosem z jejich hnízda má veřejnost unikátní možnost seznámit se blíže s tímto vzácným dravcem. Současně i ornitologové získávají cenné poznatky,“ komentuje Katarzyna Woś, místopředsedkyně představenstva skupiny ORLEN Unipetrol.


V litvínovské chemičce jsou umístěny dvě hnízdní budky – jedna na komínu zdejší teplárny a druhá na komínu etylenové jednotky. Obě jsou instalovány ve výšce přes sto metrů, protože sokoli si pro hnízdění hledají co nejvyšší místa, kde mají absolutní klid a výborný rozhled. Každý rok na jaře ornitolog Václav Beran ze sdružení ALKA Wildlife budky připravuje na sezonu: „Hnízdím budkám jsme oblékli nový kabát v podobě nátěru, koberečku z umělé trávy a nového keramzitu. Vypadá to, že se sokoli zabydleli, přičemž samička na komínu teplárny už vzorně zahřívá dvě vajíčka. Právě zde je instalována online kamera, takže o dění máme výborný přehled. Pokud vše dobře dopadne, mohli bychom se potomků dočkat na přelomu dubna a května. A v druhé půlce května se pak vydáme na komín mláďata okroužkovat.“


Minulý rok se na neúspěšném hnízdění páru v Kralupech nad Vltavou výrazně podepsalo nevlídné počasí. Tento rok budku ornitologové přesunuli na vhodnější místo: „Ze záběrů nově nainstalované kamery vidíme, že samička a sameček sokola stěhovavého úspěšně zahnízdili. Kolik vajíček samička snesla, zatím netušíme. Nyní jsme jim nechali soukromí a kameru přiblížíme, až polezeme na komín mláďata okroužkovat,“ říká Beran.V neratovické Spolaně si letos sokoli udělali ze zaměstnanců „dobrý den“. Poprvé totiž hnízdí v budce na koloně v druhé části areálu, ze které vystrnadili dosavadní nájemníky poštolky obecné, a jsou tedy mimo hledáček kamery. „Samice vzorně zahřívá vajíčka, při pozorování dalekohledem se samec snažil lovit po okolí a kontrolovat samici v budce. Doufám, že se dočkáme mláďat, byť mimo záběry kamery. Každopádně by se malí sokoli mohli sem tam ukázat i v budce s kamerou, až se začnou učit létat,“ uzavírá optimisticky Beran.


Skupina ORLEN Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny ORLEN Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina ORLEN v Česku a na Slovensku. V Česku Benzina ORLEN provozuje 419 stanic a je největším řetězcem. Na Slovensku je Benzina ORLEN od svého vstupu v roce 2019 jedním z nejrychleji rostoucích řetězců a v současnosti má ve své síti již 20 stanic. Skupina ORLEN Unipetrol patří mezi největší firmy v České republice a zaměstnává více než 4 800 lidí. V roce 2005 se ORLEN Unipetrol stal součástí skupiny ORLEN, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Skupina ORLEN Unipetrol je aktivní v oblasti společenské odpovědnosti. Svou pozornost věnuje iniciativám zaměřeným na kultivaci a podporu udržitelného rozvoje, vzdělávání, místních komunit a životního prostředí.


Pavel Kaidl, tiskový mluvčí

3 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page