top of page
  • Obrázek autorakanalemmelnik

Spojme své síly, vyslovme jména

Dovolujeme si Vás pozvat k 16. ročníku připomínkové akce Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa, která proběhne ve čtvrtek 8. dubna 2021 od 14.00 do 17.00 on-line.


Stejně jako v minulých letech se touto akcí připojujeme k uctění památky hrdinů a obětí holocaustu, který nese název Jom ha-šoa ve ha gvura (Den holocaustu a hrdinství) a upomíná na den zahájení povstání židovských vězňů nacistického ghetta ve Varšavě.

Odvaha a hrdinství vězňů varšavského ghetta i všech dalších, kteří se odhodlali hájit právo na důstojnost nejen svou, ale i všech dalších utlačovaných a ponižovaných, je pro nás dodnes inspirací. Jako každý rok budeme společně číst jména lidí, kteří byli během druhé světové války pro svůj původ nacisty nespravedlivě pronásledováni a zavražděni.

Spojme své síly, vyslovme jména zavražděných a vytvořme jim tak společně symbolické náhrobky a pomníky.


• Regionální muzeum Mělník, příspěvková organizace, se do 16. ročníku připomínkové akce Veřejné čtení jmen obětí holocaustu Jom ha – šoa připojí krátkou videoprezentací, která představí obraz Synagoga na Mělníku, jehož autorem je Vasil Korolev. Slovem bude provázet Mgr. Lukáš Snopek, historik muzea.


• Při příležitosti Dne obětí holocaustu bude dne 8. 4. od 9 do 17 hodin zpřístupněn židovský hřbitov na Mělníku, který se nachází na adrese Dobrovského 1743/30 (přístup z ulice Habrová).


• Do on-line čtení se zapojí také představitelé města Mělník, městská knihovna, která zároveň při této příležitosti představí nové knihy s židovskou tématikou, ale také mělnické školy.


Přidejte se k nim i k dalším po celé České republice i v Izraeli a registrujte se do 21. 3. k on-line čtení jmen na www.terezinstudies.cz.


Při příležitosti Jom ha šoa také proběhne přednáška s diskusí „Holokaust z pohledu českého rabína a výzvy pro dnešek“. Přednáška českého rabína Davida Maxy je osobním svědectvím mladého člověka, syna přeživšího holokaustu, kterého objevování židovské identity přivedlo až k povolání rabína. Zabývá se dopadem holokaustu na českou židovskou komunitu z demografického, společenského, psychologického a náboženského hlediska. David Maxa se narodil v roce 1990 a vyrůstal v Praze. Po studiích judaistiky a religionistiky na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy mezi lety 2010 - 2014 byl přijat na rabínský seminář Abraham Geiger College na Univerzitě v Postupimi. Během svých studiích žil jeden rok v Izraeli a pracoval v židovských komunitách v USA a Spojeném království. Na podzim roku 2020 obdržel rabínskou ordinaci a byl jmenován rabínem pro progresivní judaismus ve Federaci židovských obcí, v rámci které působí jako rabín židovských obcí v Liberci a Děčíně, a je rabínem progresivní židovské komunity Ec chajim v Praze.


Přednáška proběhne 7. dubna v 18:00 hodin na platformě zoom. Přihlášení na přednášku s diskusí ZDE.


Přednáška se koná pod záštitou Institutu Terezínské iniciativy.


Jana Korábová a Institut Terezínské iniciativy


4 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page