top of page
  • Obrázek autorakanalemmelnik

Spolana získala zlatou medaili v soutěži Český med. Obhájila ji již počtvrté v řadě

Tradiční chemický výrobce Spolana, který patří do rafinérské a petrochemické skupiny ORLEN Unipetrol, chová ve svém výrobní areálu včely již od roku 2018. Vysokou kvalitu a výbornou chuť stočeného medu potvrdila i letos akreditovaná laboratoř Výzkumného ústavu včelařského, organizátor každoroční soutěže Český med. V ní již počtvrté za sebou získala Spolana zlatou medaili. Že se včelám v Polabí letos hojně dařilo, dokazuje i množství medu, kterého včelaři stočili na 90 kilogramů.

V okolí neratovické Spolany se díky toku řeky Labe nachází rozmanitá fauna a flóra. Myšlenka chovu včel medonosných v místech původní výroby čokolády a sacharinu se tak v roce 2018 rychle uchytla. Význam včel však nespočívá pouze v produkci medu, jak upozorňuje jednatel Spolany Miroslav Falta: „Včely pomáhají monitorovat kvalitu životního prostředí a zabezpečují opylení kulturních plodin i volně rostoucí vegetace uvnitř našeho závodu i v jeho okolí. Velmi nás proto těší, že Spolanský med plní všechny normy dle odborných testů Výzkumného ústavu včelařského a že ho již počtvrté za sebou zdobí zlatá medaile ze soutěže Český med.“


Do letošního ročníku soutěže Český med bylo přihlášeno 149 vzorků medu od včelařů z celé republiky, 113 vzorků bylo oceněno zlatou a 9 stříbrnou medailí. U přihlášených medů byly hodnoceny fyzikální a chemické vlastnosti, správnost etikety a celkový estetický dojem balení.

„Med květový z Polabí ze Spolany přesvědčil odbornou porotu po všech stránkách a za maximální počet 100 bodů obdržel zlatou medaili. Pro neratovický podnik jsme také již dříve realizovali důkladné rozbory květového medu, a to s výbornými výsledky ve všech sledovaných kritériích. Vynikající kvalita medu ze Spolany Neratovice opakovaně dokresluje ostatní ukazatele čistoty životního prostředí v areálu podniku a jeho okolí,“ uvádí Dalibor Titěra, jednatel a současně vedoucí výzkumu a zkušební laboratoře Výzkumného ústavu včelařského, který je organizátorem soutěže Český med.


Ve Spolaně chovají osm včelstev a letošní snůška byla oproti loňskému roku lepší. Vegetaci v okolí včelích úlů svědčí slunečné počasí a díky vydařené sezoně včelaři stočili 90 kilogramů medu. Spolanského medobraní se zúčastnili i žáci tamní základní školy, kteří si prošli celý proces od sběru až po finální stáčení produktu do sklenic.


Spolana je v podpoře okolního životního prostředí velmi aktivní. Ve spolupráci s neratovickou organizací Českého rybářského svazu a Kralupským ekologickým centrem již devátým rokem zarybňuje řeku Labe a ve spolupráci s neziskovou organizací ALKA Wildlife se stará o sokoly stěhovavé pravidelně hnízdící v areálu Spolany. Vliv výroby ve společnosti Spolana na životní prostředí se v posledních letech výrazně snížil. Okolí výrobního areálu, zejména dočišťovací nádrž, je vyhledávaným útočištěm řady chráněných a ohrožených živočišných druhů. Čistotu areálu potvrzuje přítomnost vydry říční, čírky obecné, ledňáčka říčního nebo pstruha obecného, tedy živočichů vysoce citlivých na kvalitu životního prostředí.


Aktivní podporu životního prostředí dokládá i ocenění Byznysu pro společnost. Skupina ORLEN Unipetrol, do které Spolana patří, získala v roce 2021 první místo v soutěži TOP Odpovědná firma v kategorii životní prostředí. Uspěla s projektem chemické recyklace plastů, která slouží k jejich opětovnému využití založenému na principech cirkulární ekonomiky.


Pavel Kaidl, tiskový mluvčí Spolana (Unipetrol)

5 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page