top of page
  • Marta Dušková

Svoboda slova by měla být samozřejmá

Mezinárodní Den vězněných spisovatelů připadá na 15. listopadu, což je právě dnes. Datum je stanoveno od roku 1993 a vymyslelo jej celosvětové sdružení spisovatelů Mezinárodní PEN klub, který existuje okolo 100 let. Každý rok má připomenout ty, kteří byli vězněni a perzekuováni za svá slova, mučeni nebo jim bylo vyhrožováno kvůli výkonu jejich profese. A děje se to do dnes a za svobodu je pořád nutné bojovat.

Mezinárodní PEN klub upozorňuje tímto dnem každý rok na případy porušování svobody slova, pronásledování, útoky na spisovatele a novináře za jejich práci. A jak víte, neděje se to jen v totalitních režimech, kde jsou myšlenky literátů, které se šíří mezi lidmi nekontrolovaně, pro daný režim nebezpečné. Nejen v těchto zemích se musí spisovatelé i novináři o svůj život obávat. Nemusíme chodit daleko, tolik diskutovaný případ vraždy novináře v sousedním Slovensku známe všichni. Den vězněných spisovatelů má v kalendáři svoje místo.


Výbor pro uvězněné spisovatele vznikl v rámci PEN klubu už v roce 1960 a hlavním cílem jeho snažení bylo potlačit věznění spisovatelů a násilné umlčování jejich projevu. Proti tomu bojuje výbor dodnes a aktuálně poukazuje na zhruba tisícovku spisovatelů a novinářů, kteří jsou v souvislosti s výkonem své profese ohroženi. Někteří vězněni, další mučeni či dokonce popravováni.


V České republice je možné se dostat k dílům autorů, kteří nemohou být publikování ve svých zemích. České centrum Mezinárodního PEN klubu jejich tituly vydává. Mezi těmito spisovateli je například kubánský básník Jorge Olivera či čínský literární kritik Liou Siao-po, který byl v roce 2009 vězněn a v roce 2010 získal Nobelovu cenu míru.


České centrum Mezinárodního PEN klubu je součástí samostatných světových společenství PEN s ústředím v Londýně. Letos centrum oslavilo 95 let od svého vzniku. Cílem národních center podle Mezinárodní Charty je svoboda vyjadřování, svoboda slova a svobodný život člověka.


Názor redaktorky

Mám dojem, že dnes si někteří z nás vysvětlují svobodu projevu a slova po svém a napadají a uráží všechny okolo, kdo mají jiný názor. Je potřeba mít na paměti, že moje svoboda končí tam, kde začíná svoboda tvoje. A víte, že PEN klub u nás v roce 1925 založil Karel Čapek? Cenu Karla Čapka uděluje české centrum každý druhý rok za významný literární počin.

29 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page