top of page
  • Marta Dušková

Tři dny plné zážitků dnes končí. Vinobraní, ahoj příští rok!

Mělnické vinobraní dnes ukončí svůj 83. ročník, je to nejstarší a zároveň jedna z největších slavností vinobraní v celé republice.

Tradiční slavnost vína nabídla i letos pestrý program na šesti scénách, nechyběl ani jarmark a atrakce pro děti či kvalitní mělnický burčák. Tři dny plné živé hudby, pouličního divadla, historie a gurmánských požitků poskytly nezapomenutelné zážitky jistě všem. Každý si mohl vybrat z programu podle toho, co má rád.


Letošní ročník byl ve znamení výročí panovníků, kteří ve věnném městě pobývali, Elišky Přemyslovny a Jana Jindřicha Lucemburského. Tradiční historický průvod se rovněž věnoval zmíněným panovníkům. Jan Jindřich Lucemburský se narodil před 700 lety v Mělníku 12. února 1322 jako syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny, od jejíhož narození uplynulo 730 let.


Na průvod, který tradičně vycházel od zahradnické školy a pokračoval Pražskou ulicí, čekalo téměř hodinu spoustu lidí stojících podél silnice. V čele průvodu jeli příslušníci policie na koních a za nimi šel starosta města Ctirad Mikeš. Poté následoval historický průvod, který doprovázely bubny. Mezi historickými postavami nechyběl ani Karel IV., který byl mladším bratrem Jana Jindřicha Lucemburského.

Průvod byl, ostatně i jako jiné roky, velmi profesionálně připraven a pohled na procházející průvod plný dobových kostýmů byl opravdu zážitkem.


Dnes vinobraní končí okolo 17 hodiny a nechybí do poslední chvíle degustace mělnických vín a v nabídce je i výběr vín od vinařů ze spolku Mělnický košt. Pro pořadatele ovšem zanedlouho začne příprava na 84. ročník.


Tak vinobraní, ahoj příští rok!

113 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page