• Marta Dušková

Tři dny plné zážitků dnes končí. Vinobraní, ahoj příští rok!

Mělnické vinobraní dnes ukončí svůj 83. ročník, je to nejstarší a zároveň jedna z největších slavností vinobraní v celé republice.

Tradiční slavnost vína nabídla i letos pestrý program na šesti scénách, nechyběl ani jarmark a atrakce pro děti či kvalitní mělnický burčák. Tři dny plné živé hudby, pouličního divadla, historie a gurmánských požitků poskytly nezapomenutelné zážitky jistě všem. Každý si mohl vybrat z programu podle toho, co má rád.


Letošní ročník byl ve znamení výročí panovníků, kteří ve věnném městě pobývali, Elišky Přemyslovny a Jana Jindřicha Lucemburského. Tradiční historický průvod se rovněž věnoval zmíněným panovníkům. Jan Jindřich Lucemburský se narodil před 700 lety v Mělníku 12. února 1322 jako syn Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny, od jejíhož narození uplynulo 730 let.


Na průvod, který tradičně vycházel od zahradnické školy a pokračoval Pražskou ulicí, čekalo téměř hodinu spoustu lidí stojících podél silnice. V čele průvodu jeli příslušníci policie na koních a za nimi šel starosta města Ctirad Mikeš. Poté následoval historický průvod, který doprovázely bubny. Mezi historickými postavami nechyběl ani Karel IV., který byl mladším bratrem Jana Jindřicha Lucemburského.

Průvod byl, ostatně i jako jiné roky, velmi profesionálně připraven a pohled na procházející průvod plný dobových kostýmů byl opravdu zážitkem.


Dnes vinobraní končí okolo 17 hodiny a nechybí do poslední chvíle degustace mělnických vín a v nabídce je i výběr vín od vinařů ze spolku Mělnický košt. Pro pořadatele ovšem zanedlouho začne příprava na 84. ročník.


Tak vinobraní, ahoj příští rok!

111 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše