• Marta Dušková

Testy jako potvrzení bezinfekčnosti od pondělí stačit nebudou

Na mimořádném jednání vláda rozhodla ve čtvrtek 18. listopadu o zpřísnění pravidel od pondělí 22. listopadu.

Konec používání testů jako covidového certifikátu

Pojišťovny již nebudou proplácet lidem antigenní testy. Očkovaní budou mít nárok na dva hrazené PCR testy měsíčně, děti a lidé se započatým očkováním až na pět testů měsíčně.


Pro vstup do provozoven služeb, restaurací, sportovišť, kulturních nebo sportovních akcí či u kadeřníka, a i v ubytovacích službách, dále při návštěvách hradů, zámků nebo muzeí nebudou dostačující testy, lidé budou muset předložit potvrzení o očkování či o prodělání nemoci covid-19 v posledních šesti měsících. Na vysokoškolských kolejích bude zrušeno použití samotestů.


Výjimky

Výjimku budou mít děti do 18 let, lidé po první dávce očkování nebo jsou do 14 dní po druhé dávce. Musí však současně předložit PCR test. Výjimku mají rovněž osoby, které se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů, důvod však musí být zapsán lékařem do Informačního systému infekčních nemocí. Dále bude možné se prokazovat testem při nástupu do lázeňské péče nebo při volbách do správních orgánů právnických osob. PCR testy i testy antigenní se budou nadále uznávat při návštěvách v nemocnicích a zařízení sociálních služeb, neplatí však pro samotesty.


Testování ve firmách

Bude znovu zavedeno testování ve firmách plošně. Stát bude na testování přispívat jako na jaře a opatření bude pravděpodobně platit do února příštího roku.


Testování na školách

Plošné testování bude ve školách pokračovat. Vláda předpokládá, že nová protiepidemická opatření budou platit do konce února.


Plné znění dnešní tiskové konference na www.ctk.cz

41 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše