Po nedávné nehodě, kdy po pádu do kolejiště metra zemřel člověk, upozorňuje Dopravní podnik hlavního města Prahy na nouzové tlačítko, o jehož existenci někteří lidé nevědí či nevědí, kde ho hledat.
Bezpečnostní tlačítka Nouzové zastavení vlaku jsou umístěna na nástupištích stanic metra pro každou kolej zvlášť. Zpravidla jsou umístěna na začátku a na konci nástupiště na zdi, případně na sloupech podle architektonického řešení stanic.
Tlačítka jsou chráněna ochranným sklíčkem, které po zmáčknutí praskne, sjede směrem dolů a tím je uvolněn prostor ke stlačení.
Citace z webu Tipy | Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost (dpp.cz), kde jsou další informace k nouzovému zastavení vlaku:
Pokud je vlak v dostatečné zábrzdné vzdálenosti před stanicí, kde došlo k pádu člověka do kolejiště nebo vlak teprve odjíždí z předchozí stanice, stlačením tlačítka NZV souprava bezpečně zastaví před inkriminovanou stanicí. Analogicky v daném směru dojde k zastavení všech navazujících vlakových souprav, aby nedošlo k jejich srážce.
Pokud již vlak vjíždí do stanice, kde došlo k pádu člověka do kolejiště nebo zábrzdná vzdálenost soupravy je k inkriminovanému místu nedostatečná a souběžně dojde k aktivaci příslušného tlačítka NZV, není vždy možné zaručit zastavení soupravy v požadovaném místě vzhledem k rychlosti a brzdné dráze vlaku či sklonu tratě. Vjezdová rychlost do stanice se za standardní situace totiž pohybuje v průměru kolem 55 km/h.
Pokud je vlak ve stanici a odbavuje cestující, stlačením tlačítka NZV je zamezen jeho odjezd. Tlačítko NZV se používá v případě pádu cestujícího mezi vozy či před stojící vlak.
Aktivací tlačítka NZV ve všech případech dojde také k ovlivnění návěstních znaků na příslušných světelných návěstidlech přidružených k tomuto bezpečnostnímu tlačítku.
Comentários