top of page
  • Marta Dušková

Trápí vás dluhy? Právě přichází „milostivé léto“

I když je podzim, blíží se milostivé léto. Milostivé léto startuje ve čtvrtek 28. října a během něj mohou lidé snadněji ukončit stovky tisíc exekucí, které vznikly v minulosti z veřejnoprávních dluhů.

Milostivé léto je předpis, který začátkem prázdnin schválila Poslanecká sněmovna. Předpis má lidem pomoci smazat nezvladatelné dluhy z minulosti – z doby, kdy byznys s dluhy v Česku se rozjel ve velkém. Pravděpodobně reálně může milostivé léto pomoci až čtvrt milionu lidí.


Pokud dlužník v období od 28. 10. 2021 do 28. 1. 2022 zaplatí jistinu a 908 korun exekutorovi za uzavření exekuce, budou mu odpuštěny veškeré úroky, poplatky advokátům či penále. Milostivé léto tak představuje šanci pro lidi vymanit se ze svých dluhů a začít znovu normální život.


Lidé s dluhy u veřejnoprávních institucí, jako například na sociálním a zdravotním pojištění či u obcí za nájem, budou moci od 28. 10. 2021 do 28. 1. 2022 využít jednorázovou možnost zaplatit svůj dluh výrazně levněji. Pokud dlužník v uvedeném termínu uhradí jistinu, tedy základní finanční částku, na jejímž základě závazek vznikl, a k tomu pevnou částku 908 korun jako náklady, tak zbylé penále, úroky a takzvané příslušenství mu bude odpuštěno. Dojde k zastavení exekuce a dlužník bude od zbytku dluhu osvobozen. Podmínkou je, aby dluh vymáhal soudní exekutor. Na závazky, které si instituce vymáhají samy pomocí daňových nebo správních exekucí, se toto osvobození nevztahuje! Pro tento postup se vžil název milostivé léto. „Je to unikátní příležitost. Za poslední roky si nepamatuji podobnou příležitost pro lidi, kteří se rozhodnou a chtějí vyřešit svůj dluh,“ uvedl dluhový expert Člověka v tísni Daniel Hůle.

Na jaké dluhy se vztahuje milostivé léto?

Na dluhy u veřejně právních subjektů:

• u zdravotní pojišťovny,

• u české správy sociálního zabezpečení,

• u obce (např. dluhy na nájemném v obecním nebo městském bytě),

• u dopravních podniků (pokuty v MHD),

• u ČEZ (nedoplatky za elektřinu),

• u Českého rozhlasu anebo České televize (neplacení koncesionářských poplatků nebo pokuty),

• u nemocnice,

• u technických služeb obcí,

• a dalších


Milostivé léto se nevztahuje na dluhy vůči soukromým věřitelům, ale výhradně na dluh vůči státu. Je však nutné podotknout, že se milostivé léto nevztahuje na daňové exekuce u finančních, celních úřadů nebo obecních úřadů, které nevyužívají k vymáhání dlužných částek soukromé exekutory, resp. na ty exekuce, který si řeší daný úřad sám.

14 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page